banner29

Şanlıurfa ile Adıyaman'dan sonra o ilde 'çiğ köfte bizim' dedi

Şanlıurfa ile Adıyaman arasındaki çiğköfte tartışmalarına Osmaniye'de eklendi. Osmaniye, olaya arkeolojik kalıntılarla dahil oldu.

Yemek 05.07.2019, 19:06
Şanlıurfa ile Adıyaman'dan sonra o ilde 'çiğ köfte bizim' dedi

3 bin yıllık Hitit kabartması çiğ köfte tartışmalarını alevlendirdi.

Osmaniye şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Karatepe Aslantaş Hitit harabelerinde bulunan bir eser, Osmaniyelileri harekete geçirirken, iddiaları duyan Şanlıurfalıları kızdırdı. Halihazırda Adıyamanlılarla atışma halinde olan Şanlıurfalılara bir ortak daha çıktı.

ANAVATANI KADİRLİ

M.Ö. 1000’li yıllarda kurulan ve yine M.Ö. 68 yılında Asurlular tarafından yıkılan Karatepe Hitit harabelerinde 3 bin yıllık rölyef duvar kabartmasında Hitit kralı Asativatas’a sunulan bir ziyafet sahnesinde Hitit kralının çiğ köfte ve marul yaprağı yediğini belirten tarihçi Cezmi Yurtsever, çiğ köftenin anavatanının Kadirli ilçesi olduğunu iddia etti.

"DUVAR RESMİ EN BÜYÜK KANITI"

Tarihçi Yurtsever, Karatepe Aslantaş açık hava müzesinde krala yemek sahnesinin olduğu duvar kabartmasını bunun en büyük kanıtı olduğunu belirterek, “1947 yılında Alman arkeolog Bossert ve yardımcısı Halet Çambel burada kazı yaptılar. Toprak altından Hititler dönemine ait M.Ö. 750’li yıllarda yaşamış bir krallığın şehri ile ilgili çok önemli taş eserler ortaya çıktı. Onlar içerisinde bir eser var ki Hitit Kralı Asativatas sofrasında çiğ köfte yiyor. Bakın hepsi burada sofrasında çiğ köfte var, ona yardım eden uşağının elinde marul yaprağı uzatıyor. Dolayısıyla tarihte çiğ köftenin yapıldığı yer Kadirli Karatepe ve bu coğrafya, işte bu duvar resmi de bunun en büyük kanıtıdır.” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?