banner5

banner29

Terkib-i Çeşidiyye Nedir? Terkib-i Çeşidiyye nasıl yapılır?

Terkib-i Çeşidiyye Osmanlı mutfaklarının baştacı yemeklerindendir. Terkib-i Çeşidiyye yemeğinin tarifi merak edilerek gündemde sıkça araştırılıyor. Peki, Terkib-i çeşidiye yemeği nasıl yapılır?İşte Osmanlı yemeği terkib-i çeşidiye tarifi...

Yemek 02.10.2019, 09:05 02.10.2019, 09:16
Terkib-i Çeşidiyye Nedir? Terkib-i Çeşidiyye nasıl yapılır?

Şirvani’nin de kitabında söz ettiği bu yemek, Osmanlı sarayı ve İstanbul mutfaklarında pişirilmiş ve beğeniyle yenmiştir.  15. yüzyıla ait şölen yemeğidir. Adından da anlaşılacağı gibi çok çeşitli malzemeler konarak pişirilen bir yemektir.

Terkib-i Çeşidiyye Nasıl Yapılır?
Malzemeler:

700 gr kemikli dilimlenmiş kuzu but
100 gr yağlı kuzu kıyması
10 adet kuru kayısı
15 adet kuru erik
1 çay bardağı kabuksuz iç badem
1 adet yeşil elma
1 çay bardağı nar ekşisi
2 yemek kaşığı bal
1 çay bardağı gül suyu
1 yemek kaşığı mısır nişastası
1 mercimek tanesi misk- i amber
Tuz
Yapılışı:

 Geniş bir tavaya çiçekyağı ve tereyağı koyup eritin. 250 gr lık kemikli parçalar halindeki kuzu etlerini tavada alt üst renk alacak şekilde kızartılır ve derin bir tencereye aktarın. Siyah mürdüm eriğinin çekirdeklerini çıkartın ve sıcak su ile blendırda çekin. İçerisine bal, nar suyu ve nar ekşisi eklenip ocakta kaynatın.
 Karışımı etlerin üzerine boca edin ve kısık ateşte kapağı kapalı olarak etler yumuşayıp kemiklerinden çıkar duruma gelene kadar pişirin. Kıymayı sade olarak yoğurun ve porsiyona 3 adet gelecek şekilde yuvarlanıp tenceredeki ete ekleyin. Kuru kayısı, erik, badem içini ekleyin. Elmaları soyup, dörde bölüp tencereye ekleyin ve pişirin.
 Nişasta ve miski, gül suyunda eritip etlere ekleyin, malzemeleri parçalamadan dikkatlice karıştırın ve meyveler pişince tadı tuzu ayarlanıp ocaktan alın 30 dakika demlenmeye bırakın. Etlerin üzerine servis ederken mevsiminde taze nar taneleri serpiştirebilirsiniz.

Kaynak: İstanbul’un 101 Lezzeti

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?