Yemen'de Husiler ateşkese hazır

Muhammed Ali el-Houthi pazar günü yaptığı duyuruda, Yemen'deki Riyad liderliğindeki Arap koalisyon güçlerinin, ülkeleri üzerindeki drone ve füze saldırılarını durdurduklarını ve daha büyük bir ateşkes için hazır olduklarını açıkladı.

Dünya 20.11.2018 - 10:16 20.11.2018 - 10:16 Bülent Deniz

Şii Hareketi Yüksek Komitesine başkanlık eden Muhammed Ali el-Houthi yaptığı açıklamada, BM elçisi ile temaslarını takiben, koalisyon güçlerinin ülkesi üzerindeki füze ve dron saldırılarını durdurduklarını belirtti.

Ryad tarafından yönetilen askeri koalisyonun barış istemesi durumunda, Houthis'i daha geniş çaplı bir ateşkes için hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Mart 2015'te Yemen başkentini dört yıl boyunca elinde tutan ve ardından Aden limanına doğru ilerleyen Husiler'e karşı bir askeri koalisyonun başına geçtiler. Üç buçuk yıl içinde Yemen'deki savaştan dolayı 10,000'den fazla insan öldü ve Arap Yarımadası'ndaki en fakir ülkede ciddi bir insani kriz ortaya çıktı.

İsyancılar, Suudi koalisyonunun, insani yardımın Yemen nüfusuna gitmesini sağlayan ülkenin ana limanı olan El-Hudeyde'ye karşı saldırı düzenlenmesini önlemek için geldiler.

BM'nin Yemen özel elçisi Martin Griffiths, Yemen için Cenevre'deki barış sürecini canlandırmaya çalışıyor ve bunun için İsveç'te yıl sonuna kadar barış için bir konferans vermeyi umut ediyor.
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, ülkesinin İstanbul'daki konsolosluğunda katledilmesi ile uluslararası bağlamda Riyad'ın aleyhine sonuçlar doğdu.

O zamandan beri, koalisyona, Arap Devletlerine silah ve istihbarat sağlayan bazı Batılı güçler, ihtilaf hakkında fazla çekincelerini dile getirdiler ve Birleşmiş Milletlerin çabalarını desteklemeye yönelik ateşkes ilan ettiler.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@