Yeniden Refah'tan, Aliyev'e 'Kıbrıs' çağrısı! Zaferi taçlandıralım

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Zafer Emanetoğlu, "Azerbaycan'ın KKTC'yi devlet olarak tanıması, Karabağ zaferini taçlandıracaktır." dedi.

Gündem 05.12.2020 - 19:13 05.12.2020 - 19:13

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Zafer Emanetoğlu, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Dağlık Karabağ'ın 29 yıl sonra işgalden kurtarılmasının büyük sevincini yaşadıklarını belirten Emanetoğlu, "Kardeş Azerbaycan’ın KKTC’yi tanımak için atacağı adım ve Lefkoşa’da açacağı Büyükelçilikle birlikte tüm dünyaya ezberlettiğimiz 'İki Devlet, Tek Millet' gerçeği yerini asıl gerçek olan 'Üç Devlet, Tek Millet' sözüne bırakacaktır." dedi.

Azerbaycan'ın beka ve güvenliği için kritik bir adım atarak Karabağ'ı tekrar kazandığını söyleyen Emanetoğlu, şöyle konuştu:

"Koronavirüs salgını ve Malatya, Elazığ, İzmir depremleri gibi bir çok badire ile karşılaştığımız 2020 yılının en güzel gelişmelerinden birisi hiç şüphesiz, 1991 yılından bugüne Ermenistan işgali altında bulunan Azerbaycan’ın toprağı Karabağ’ın kurtarılması oldu. Başta Hocalı olmak üzere Ermenistan’ın Karabağ’da yaptığı 20. Yüzyılın en vahşi ve insanlık dışı katliamları ile başlayan işgal, küresel güçlerin de sessiz kalarak verdikleri destek sayesinde 29 yıl boyunca devam etti. Yapılan müzakereler, varılan anlaşmalar, imzalanan protokoller sorunu çözmek ve işgali sona erdirmek için yeterli olmadı. Nihayetinde 29 yıl önce Ermenistan nasıl silahlı güç kullanarak Karabağ’ı işgal ettiyse, Azerbaycan da aynı yolu kullanarak işgale son verdi. Aradaki tek fark, sivil katliamı yapan Ermenistan’ın aksine Azerbaycan ordusunun tek bir sivile zarar vermeden, sivil yerleşim yerlerini hedef almadan, sadece askeri unsurları hedef alarak bu başarıyı sağlaması oldu."

'İki devlet tek millet olmak artık yetmez'

"Yıllardır söylenen, kullanılan 'İki Devlet, Tek Millet' sloganı bu süreçte çok daha güçlü bir şekilde dile getirildi ve adeta tüm dünyaya ilan edildi. Tarihi bir hakikat olan bu sloganı dile getirirken bu sloganın artık yeterli olmadığını da ifade etmek istiyoruz. Merhum Liderimiz Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızın siyasi dehası ile başlattığı 1974 Barış Harekatı ile yıllardır süren Rum zulmünden kurtulan Kıbrıs Türkleri, Türkiye’nin de desteği ile 15 Kasım 1983’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurarak bağımsız devletlerine kavuşmuş oldular. Ermenistan’ın Karabağ katliamı ve işgaline sessiz kalan Batılı güçler, aynı tavrını KKTC’nin tanınması konusunda da sürdürerek Kıbrıslı Türkleri uluslararası toplumdan adeta izole etmişlerdir. Başta Müslüman ülkeler olmak üzere dünya devletleri, uluslararası bir ambargoyla karşı karşıya kalmamak için KKTC’yi tanımaktan uzak durdular. Sadece Türkiye’nin resmi olarak tanıdığı KKTC’nin tanınması ve bağımsız bir devlet olarak uluslararası toplumun bir parçası olması KKTC’nin geleceği ve Türkiye’nin güvenliği açısından hayati bir önem taşımaktadır. Bu hayati konu da ilk adımı Azerbaycan Devleti'nin atması en büyük dileğimizdir. Zira atılacak bu adım KKTC ve Türkiye’nin beka ve güvenliğini ne kadar ilgilendiriyorsa Azerbaycan’ın da beka ve güvenliğini o kadar ilgilendirmektedir. Karabağ harekatında bu gerçek kendisini göstermiştir."

'Azerbaycan'ın KKTC'yi tanıması Karabağ zaferini taçlandırır'

"Yeniden Refah Partisi olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’e çağrımız, Karabağ’ın kurtarılmasıyla başlayan sevinçli günlerimizde Azerbaycan Devleti’nin KKTC’yi tanımasıyla tam bir bayrama dönüşmesini sağlamasıdır. Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan’ın, her fırsatta kardeşim olarak hitap ettiği Sayın Aliyev’e bu çağrıyı resmi olarak yapması, Dışişleri Bakanlığımızın gerekli diplomatik girişimlerde bulunarak bu süreci hızlandırması ve sonuca ulaşılması Türk Dış Politikası açısından büyük bir başarı olacaktır."

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@