Bolu Dağı kar nedeniyle ağır araçlara kapatıldı!

Ulaşıma kar engeli, yollarda son durum

Bolu Dağı kar nedeniyle ağır araçlara kapatıldı!

Kar yağışı nedeniyle Türkiye'de çok sayıda noktada ulaşımda zorluklar yaşanıyor. Bolu Dağı kesiminde TIR'lara zincir takma mecburiyeti getirildi. Samsun - İstanbul kara yolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor. Antalya'yı Konya'ya bağlayan Akseki-Seydişehir kara yolunda, kar yağışı nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor. Uşak-Ankara, Uşak-Kütahya kara yollarında ulaşımda aksama yaşanıyor. Bingöl'de kar yağışı nedeniyle 281 köy yolunda ulaşım sağlanamadığını bildirdi. Malatya'da kar yağışı nedeniyle kırsaldaki 9 mahalleye ulaşım sağlanamıyor
 

BOLU

D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde kar yağışı ve buzlanma nedeniyle TIR'lara zincir takma mecburiyeti getirildi.

D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde kar yağışı etkisini arttırarak devam ediyor. Kara yolları ekipleri, kar kalınlığının 30 santimetreyi geçtiği güzergahta kar küreme ve tuzlama çalışması yapıyor.

Trafik ekipleri, yolun ulaşıma kapanmaması için yolun Düzce Kaynaşlı kesimi ile Bolu Bakacak mevkisinde TIR'lara takma mecburiyeti getirdi. Zincirsiz TIR'lar, ekipler tarafından yol güzergahlarında bulunan araç park alanlarına yönlendiriliyor. Zincir takan TIR'lar yollarına devam ederken, trafik ekipleri sürücülere dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunuyor.

Kar yağışı Abant, Bakacak, Karanlıkdere ve Seymenler mevkisinde etkili oluyor.


SAMSUN

Samsun, Amasya ve Çankırı'da kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor.

Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeni ile Samsun - İstanbul kara yolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor. Ekipler, Samsun-Ankara kara yolundaki kontrollerinde Ankara istikametine giden ve kış lastiği olmayan tırların geçişine izin vermedi.

Çakallı mevkisinde kayan tır, yol kenarındaki kanala düştü. Ekipler, çekici ile tırı düştüğü yerden çıkardı. Yolda uzun tır kuyrukları oluştu. Bölgede etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle Samsun ve Kavak arasında ulaşım kontrollü sağlanıyor.

Karayolları ekipleri, yolda tuzlama çalışması yaparken iş makineleriyle kar birikintileri temizleniyor.


KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş ve Malatya'da kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor.

Dulkadiroğlu ilçesinin yüksek kesimlerinde başlayan kar yağışı özellikle Yedikuyular mevkisinde etkili oldu. Hafta sonu tatilini Yedikuyular Kayak Merkezi'nde geçirenler, dönüş yolunda zor anlar yaşadı.

Kar ve tipi yüzünden yolda kalan araçlar, Karayolları ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ekiplerince kurtarıldı. Ekipler küreme ve tuzlama yaparak yolu açık tutmaya çalışıyor. Polis ve jandarma ekipleri, ilçeden Yedikuyular mevkisine araçların geçişine izin vermiyor.

UŞAK

Uşak'ta yoğun kar yağışı, kara yollarında ulaşımı olumsuz etkiliyor. Kentte gece saatlerinde etkili olmaya başlayan kar yağışı, şehir merkezi ve il bağlantı yollarında ulaşımı aksatıyor. Özellikle Uşak-Ankara, Uşak-Kütahya kara yollarında ulaşımda aksama yaşanıyor.

Kar yağışı nedeniyle bazı köy yollarının kapandığı, Uşak Özel İdaresine bağlı ekiplerin çalışma yaptığı öğrenildi.

BİNGÖL

Bingöl'de etkili olan kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiliyor.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Bingöl- Kiğı kara yolu, saat 16.15 itibarıyla yoğun kar yağışı ve tipi dolayısıyla ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Şube Müdürlüğü yetkilileri de yoğun kar yağışı nedeniyle 281 köy yolunda ulaşım sağlanamadığını bildirdi.


KARAMAN

İç Anadolu Bölgesi'ni Akdeniz Bölgesi'ne bağlayan Sertavul Geçidi'nde kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşım kontrollü olarak sağlanıyor.

Karaman ile Mersin'in Mut ilçesi arasındaki geçit bölgesinde dün akşam başlayan kar yağışı, yer yer devam ediyor. Kış lastiği olmayan sürücülere geçiş izni verilmeyen Sertavul Geçidi'nde, Karayolları ekiplerinin temizleme ve tuzlama çalışmaları sürüyor.

Yetkililer, sürücüleri araçlarında kar lastiği takılı olmadan ve zincir bulunmadan yola çıkmamaları konusunda uyarıyor.

MALATYA

Malatya'da kar yağışı nedeniyle kırsaldaki 9 mahalleye ulaşım sağlanamıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Altyapı Koordinasyon Merkezinden (AYKOME) alınan bilgiye göre, Pütürge'de 4, Battalgazi ve Doğalyol'da 2'şer, Hekimhan ilçesinde ise 1 mahallenin yolu kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı.

Ulaşım sağlanamayan 9 mahallenin toplam 134 kilometrelik yolunun açılması için 28 ekip iş makineleriyle çalışma yürütüyor.


ANTALYA-KONYA

Antalya'yı Konya'ya bağlayan Akseki-Seydişehir kara yolunda, kar yağışı nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor.

Antalya'nın Akseki ilçesinde devam eden kar yağışı nedeniyle bin 825 rakımlı Alacabel mevkisinde görüş mesafesi 10 metreye kadar düştü, kar kalınlığı da 1 metreye ulaştı.

Karayolları ekipleri çok sayıda iş makinesiyle yol açma çalışmalarını sürdürürken, Bölge Trafik ve jandarma ekipleri zincirsiz ve uzun araçların geçişine izin vermiyor. Sürücüler gizli buzlanma tehlikesine karşı dikkatli olmaları konusunda uyarılıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2019, 21:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5