banner29

Bu adam görenleri şaşkına çeviriyor

Adana'da Orman Bölge Müdürlüğü'nde çalışan Mustafa Dalya, ormanda yaşayan hayvanların taklidini yaparak arkadaşlarının neşe kaynağı oldu.

Yerel Haberler 04.05.2008, 02:03 26.07.2019, 00:05
Bu adam görenleri şaşkına çeviriyor

Adana'nın merkez ilçesi Karaisalı'nın Ömerli Köyü'nde bir çoban babanın oğlu olarak dünyaya gelen Mustafa Dalya (43) çocukluğundan beri ormanda yaşadığı için babası Ahmet Dalya (69) ile birlikte hayvanlarla çok iyi anlaştığını, onların dilinden anladığını söyledi. Havyan taklidi yapmanın kendilerinde genetik olduğunu, babasının da bütün hayvanların taklidini yaptığını belirten Dalya, çocukken çobanlık yaptığını daha sonra Orman İşletmesi'nde işe girerek yine ormanlarda çalışmaya başladığını anlattı.

Sürekli ormanda bulunduğu için hayvanlarla iletişim kurmak, onlarla anlaşabilmek için onların dilini öğrendiğini ve çok sayıda hayvanın taklidini yaptığını belirten Dalya, kendisine herkesin "horoz" diye hitap ettiğini söyledi. Hayvanları ve ormanları çok sevdiğini anlatan Dalya, "Taklidini yaptığım hayvan beni kendi neslinden sanıyor ve yanıma geliyor. Böylece onlarla iletişim kuruyorum" dedi. Dalya, başta horoz olmak üzere, tavuk, keklik, keçi, köpek, kaplumbağa, inek, tosun, eşek, kumru, kedi, at ve kurt taklidi yaparak görenleri hayrete düşürüyor. Dalya, taklit yaparken horozları İstanbul, Denizli ve Adana horozu olarak da sınıflara ayırıyor. Yaptığı hayvan taklitleri ile Adana Orman Bölge Müdürlüğü çalışanlarının neşe kaynağı olan Mustafa Dalya, "Doğada kala kala, hayvanların sesini duya duya hayvanların taklidini yapar oldum. Orman sevgisi de taklit yapmamda çok önemli rol oynadı. Ormanları kesmeyelim hepimiz ormanı sevelim" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?