banner29

Bu da gerçek 'şalvar davası'

Susuzluğun ağır bedelini ödeyen köylü kadınlar sorunu çözmek için uğraşmayan kocalarını öyle bir ceza kesti ki!

Yerel Haberler 08.09.2008, 01:41 06.08.2019, 22:28
Bu da gerçek 'şalvar davası'

Mersin'in Kıca köyü kadınları, yaşadıkları su sıkıntısına kocalarının çare bulmadığını öne sürerek odalarında yalnız yatmaya başladı. Kadınlar, kocalarına verdiği bu cezayı, çeşmeden su akıncaya kadar sürdürecek. 

Gösterildiği dönemde büyük beğeniyle izlenen Şalvar Davası filmi, Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Kıca köyünde yaşayan ve su sıkıntısı çeken kadınlara ilham kaynağı oldu. Köyde su sıkıntısı çekilmesi ve ereklerin bu konuda hiçbir şey yapamamasına öfkelenen kadınlar, kocalarına "odalarına almama" cezası veriyor. 

MİLLETVEKİLİNE ANLATTILAR 

Köylü kadınların kocalarına verdiği ceza, TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Ali Rıza Öztürk'ün, Kıca köyünü ziyaretinde sorunları dinlerken ortaya çıktı. Ziyarette Milletvekili Öztürk'e sorunlarını anlatan Kıca köyü kadınları, köy meydanındaki akmayan çeşmeyi göstererek, "Suyumuz geçmiş yıllarda gürül gürül akıyordu. Ancak şimdi gördüğünüz gibi köy meydanındaki çeşme bile kurudu" dedi. 

ERKEKLER AYRI ODADA 

Su ihtiyaçlarını 13 kilometre uzaklıktan tanker ve bidonlarla getirerek karşıladıklarını söyleyen kadınlar, köyün susuz kalmasına karşı erkeklerin bu konuda hiçbir şey yapmadığını belirterek, köye su gelinceye kadar kocalarına "odalarına almama" cezası verdiklerini anlattı. Köy halkının sorunlarını dinleyen Ali Rıza Öztürk ise Mersin İl Genel Meclis üyeleriyle görüşerek, KÖYDES projesi kapsamında bu köyün su sorununun çözülmesi için girişimde bulunacağını kaydetti. Ancak bu sorun çözülünceye kadar, erkekler yine ayrı odalarda yatacak. 

KADINLARA İLHAM VEREN FİLM 

Şalvar Davası filminin başrollerinde Şener Şen ve Müjde Ar rol aldı. İşte Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Kıca köyünde yaşayan kadınlara ilham veren filmin konusu: Elif, köyüne uygar bir kadın olarak dönünce, hemcinslerinin erkeklerin boyunduruğu altında bir köle gibi yaşadıklarını görür. Tüm erkeklerin bir mal gözüyle baktığı kadınları uyarır. Köyün erkeklerine karşı örgütlenirler ve toplu bir başkaldırışa geçerler ve odalarına almazlar. Sonunda köyün erkekleri dize gelince, eşitlik sağlanır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?