Dünya'daki en büyük ikinci şehir yangını Gerze yangınının üzerinden 63 yıl geçti

Sinop'un sahil ilçesi Gerze'de bundan 63 yıl önce büyük bir yangın çıkmıştı. İşte o yangın hakkında bilgiler...

Dünya'daki en büyük ikinci şehir yangını Gerze yangınının üzerinden 63 yıl geçti

Gerze'de bundan tam 63 sene önce önemli bir yangın meydana geldi.

18 saat süren büyük yangında Gerze’de taş üstünde taş kalmamış; neredeyse tüm ev ve dükkânlar yanmıştı. Dönemin Mal Müdürü’nün evinde çıkan yangın, şiddetli esen lodosun da etkisiyle şiddetlenmiş ve çok hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştı. Halkta oluşan panik havası da yangını kontrol altına alma çalışmalarını zora sokmuştu.

18 saat süren bu yangında, Gerze’de sadece 100-150 kadar ev kalmış, bütün yapılar yerle bir olmuştu. Hamam faciasıda ilçede meydana gelen ve  Chicago yangınından sonraki en büyük kent yangını olarak kabul edilen yangında, kuşkusuz ki Hamam faciası da en üzüntü verici olaylardan biridir.

Yangın sırasında Köşk Mahallesi Hamamı hariç tüm binalar ahşaptı. Ali Efendi de, eşini ve çocuklarını yangından kurtarmak için hamama sığınmaya karar vermişti. Bunu gören komşular da teker teker hamama doluşmuş ve hamamın onları yangından koruyacağına inanmışlardı. Ne var ki dinmek bilmeyen yangın, hızlı bir şekilde hamama ulaşmış ve hamamın ahşap kısımlarını tutuşturmuştu. İçeriye sığınan 20 kişi, sığındıkları hamamdan bir daha çıkamayarak feci şekilde can vermişti. Gerze yangınının en büyük tanığı olan bu hamam ise, geçmişe saygısızlık yapılırcasına yaklaşık 5 sene önce yıkılarak yerini bir apartmana bırakmıştır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5