İBB'den Şile'deki su sorununa 'nüfus' bahanesi!

İstanbul’u 25 yıl geriye götüren İBB, Şile’deki su sıkıntısını nüfusun artışına bağladı.

İBB'den Şile'deki su sorununa 'nüfus' bahanesi!

İstanbul’un turizm beldelerinden Şile’de su sorunu yaşanıyor. Bazı mahalle ve köylerde 3 güne yakın süre su verilmezken, gün aşırı su kesintileri olduğu öğrenildi. Vatandaşlar su bulamayınca bidonlarla İSKİ tankerinin önünde kuyruğa girdi. Şileliler bu manzaraya, “1990’lı yıllara geri döndük” sözleriyle isyan etti.

İBB: Nüfus arttı

Konuya dair İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) ilginç bir açıklama geldi. Belediyenin internet sitesinden yapılan açıklamada, Şile’de nüfusun 25 binden 37 bine çıktığı, günübirlik ziyaretlerle de nüfusta artış yaşandığı ve bu yüzden su sorunu yaşandığı savunuldu.

Belediye’den yapılan açıklama şu şekilde:

"Şile İçme Suyu Arıtma Tesisi, 1994 yılında günlük 11 bin metreküp kapasite ile inşa edildi ve tesis yıllardır bu kapasiteyle hizmet vermeye devam ediyor. Ancak, Şile’nin nüfusu ise sadece son 13 yılda yüzde 48 artarak 25 binden 37 bine çıktı. Bir turizm bölgesi olan ilçede hafta sonu günübirlik nüfus ise 1 milyona ulaşıyor. Bu nedenle yaz aylarında özellikle de Pazar günleri Şile İlçesi’nin üst kotlarında su basıncı sorunu yaşanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) bağlı kuruluşlarından İSKİ Genel Müdürlüğü, bu soruna acil bir çözüm bulmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Su basıncı sorunu en kısa sürede çözüme kavuşturulacak. İSKİ ayrıca, kalıcı çözüm için 2018 yılında ihalesi yapılan ilave 20 bin metreküp/günlük arıtma tesisi inşaatını hızlandırdı. Yatırım bu yıl sonunda tamamlanarak devreye alınacak." denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5