banner29

İGDAŞ'tan açıklama: Koronavirüs sebebiyle sayaçlar zorlandı!

EPDK, mevzuata aykırı fatura düzenlediği tespit edilen İGDAŞ'a soruşturma açtı. Konuya ilişkin açıklamada bulunan İGDAŞ Genel Müdürü Mithat Bülent Özmen, sayaç okuyucularının koronavirüs salgını nedeniyle zorluk yaşadıklarını ve bu nedenle fatura gün sayısının uzadığını belitti. Özmen, açıklamasında "EPDK yönetimi gerekçeleriyle birlikte bilgilendirilmiştir” dedi.

Yerel Haberler 06.05.2020, 14:10
İGDAŞ'tan açıklama: Koronavirüs sebebiyle sayaçlar zorlandı!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), İstanbul'daki doğal gaz abonelerinin yüksek fatura şikayetleri üzerine harekete geçti. İGDAŞ'ın mevzuata aykırı sürelerde fatura düzenlediğinin tespit edildiğini açıklayan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Derhal soruşturma açtık. Gerekeni yapacağız." dedi.

İGDAŞ'tan konuyla ilgili açıklama geldi. İGDAŞ Genel Müdürü Mithat Bülent Özmen, sayaç okuyucularının salgın nedeniyle okuma işlemlerinde zorluk yaşadıklarını belirterek, “Bu konu daha önce hem kamuoyu ile paylaşılmış hem de EPDK yönetimi gerekçeleriyle birlikte bilgilendirilmiştir” dedi.

 İGDAŞ Genel Müdürü Mithat Bülent Özmen’in EPDK soruşturmasıyla ilgili açıklaması şöyle:

“İGDAŞ 6,5 milyon abonesi olan Türkiye’nin en büyük ve dünyanın sayılı doğal gaz dağıtım şirketlerinden bir tanesidir.

Abone sayısı itibariyle pazar günleri hariç haftanın her günü sayaç okunması gerekmektedir. Ancak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin de olağanüstü bir dönemden geçtiği muhakkaktır.

Bu süreçte hem abonelerimizin hem de sayaç okuyan personelimizin sağlığının korunması ve bulaşma riskinin minimize edilmesi çok önemlidir. Bu çerçevede EPDK’nın aldığı kıyas fatura uygulaması şartlarından birisi de, saha çalışanlarının azami düzeyde izolasyonunun sağlanması ve sosyal mesafenin korunması halidir.

Nitekim sayaç okuma personelimizin bir kısmı kronik rahatsızlıkları nedeniyle Cumhurbaşkanlığı genelgesi kapsamında idari izinli veya karantina sürecindedir. Yine bu dönemde sağlık problemleri nedeniyle ve sağlık raporu almak suretiyle izinli olan veya ailesinde yüksek riskli bireyler olduğu vb. sebeplerle izin kullanan personelimiz bulunmaktadır.

Yine salgın nedeniyle binalara girme ve sayaç okuma faaliyetleri normal zamanlara göre nispeten daha güç olmaktadır. Virüse yakalanma oranının diğer illere göre yüksek olduğu ve bu manada ilk sırada gelen İstanbul’da, abonelerimiz dışarıdan gelen kişilere karşı bulaş riski nedeniyle daha tedbirli davranabilmektedirler. Dolayısıyla sayaç okuma yapan çalışanlarımız kapı otomatları açılmamak suretiyle zaman zaman binalara alınmamakta, güvenlik görevlilerinin izin vermemesi nedeniyle sitelere girememektedirler.

Diğer taraftan Nisan ayı içerisinde sokağa çıkma yasağı nedeniyle altı gün sayaç okuması yapılamamıştır. Yine resmî tatiller ve Ramazan Bayramı da dikkate alındığında, Mayıs ayında aynı nedenlerle dokuz gün sayaç okuma imkânının olmayacağı öngörülmektedir. Dolayısıyla bu zorunlu haller fatura gün sayısını uzatmaktadır. Bununla birlikte, sayaç okuma sayısının artırılması için, kurumumuzun tüm birimleri ve saha çalışanlarımız büyük bir özveri ve insanüstü bir gayret göstermektedir.

Bu durum daha önce hem kamuoyu ile paylaşılmış hem de sayın EPDK yönetimi gerekçeleriyle birlikte bilgilendirilmiştir.

Daha önce hiç tecrübe edilmemiş olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçte sadece kurumumuz değil bütün kurum ve kuruluşların, söz konusu olağanüstü koşulları kamu sağlığını da gözeterek aşmaya çalıştığı muhakkaktır. Dolayısıyla hem sektörümüzde hem de diğer sektörlerde benzer sorunlarla farklı şekillerde karşılaşılması muhtemeldir.

Bu çerçevede, daha evvel de paylaşıldığı üzere, talepleri halinde abonelerimize gerekli kolaylığın sağlanacağını tekraren ifade etmek isteriz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

“VATANDAŞLARIMIZA HER TÜRLÜ KOLAYLIĞI SAĞLIYORUZ”

Ayrıca İGDAŞ Genel Müdürü Mithat Bülent Özmen, abonelerin talepleri halinde kolaylaştırmaya gidildiğini, vade farkı da uygulanmadığını anımsatarak, “İçinden geçmekte olduğumuz süreci bütün kamu kurumları gibi bizler de yaşıyoruz. Aynı şekilde abonelerimiz de bunu yaşamaktadır. Biz bu anlayışla abonelerimize her türlü kolaylığı sağlıyoruz, sağlamaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

BİR AÇIKLAMA DA İBB'DEN

Öte yandan konuya ilişkin bir açıklama da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun'dan geldi.

Ongun, Twitter hesabından yaptığı açıklamada soruşturmanın fazla kesilen fatura için değil,süreyle ilgili olduğunu söyledi.

Ongun, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"İGDAŞ’a açılan soruşturma "Tüketim bedelinden fazla kesilen fatura" için değil süresiyle ilgilidir. Salgın sürecinde sayaç okuma işlemi doğal olarak bir aydan daha uzun bir süre almaktadır. Ülke genelinde de bu şekildedir. Ancak EPDK sadece İGDAŞ'a soruşturma açmıştır."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?