banner30

banner29

İmamoğlu'na destek veren Halkevleri 'su zammı'nı protesto etti

Halkevleri, Saraçhane'de bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye binası önünde su zammı protestosu yaptı. Grup adına konuşan Yıldırım, "Suya zam yapmak için hiçbir haklı gerekçe bulamazsınız." dedi.

Yerel Haberler 14.11.2019, 16:26
İmamoğlu'na destek veren Halkevleri 'su zammı'nı protesto etti

CHP'ye yakınlığıyla bilinen Halkevleri üyesi yaklaşık 20 kişilik bir grup, Kasım ayı meclis toplantısı öncesi İBB'nin Saraçhane'deki binası önüne geldi. İBB'nin giriş kapısında toplanmak isteyen gruba polis izin vermedi. Grupla polis arasında itişme yaşandı. Bunun üzerine eylemciler, İBB'nin yan kapısına geçerek basın açıklaması yaptı.

'ZAM YAPMAK İÇİN HİÇBİR HAKLI GEREKÇE BULAMAZSINIZ'

Halkevleri Beşiktaş Şube Başkanı Murat Yıldırım, “İstanbul'da yaşayan milyonlarca emekçi sadece musluktan akan suya değil paketlenmiş içme suyuna da para vermektedir. İBB Hamidiye suyunu satış rakamlarını övmeden önce her hanede içilebilir temiz içme suyunun akmasını sağlamalıdır. Biliyoruz ki bu mümkün. İBB yönetimini bir kez daha uyarıyoruz. Suya zam yapmayı aklınızdan çıkarın. Hiçbir haklı gerekçe bulamazsınız."  diye konuştu.

HALKIN ZARARINA ATILACAK ADIMLARDA KARŞINIZDAYIZ

23 Haziran İstanbul seçiminde AKP’yi yenilgiye uğratmak için mahalle mahalle çalıştıklarını belirten Yıldırım, Halkevleri Eş Genel Başkanları ve yöneticilerinin 4 ay önce İBB’de CHP’nin meclis grubuna katıldıklarını hatırlatarak şöyle devam etti:

“Ve orada bir şey söyledik; AKP’yi kentte gerçekten yenilgiye uğratmak, halkçı-demokratik bir yerel yönetimi hayata geçirmekle mümkündür. Halkevleri, halk yararına atacakları adımlarda ve iktidarın saldırılarına karşı seçilmiş yerel yönetimlerin yanında olur. Ancak halkın zararına atılacak olası her adımda da bir halk örgütü olarak karşılarında duracaktır. İşte bugün buradayız; uyarmak için, halkın çıkarlarını savunmak için, doğru olanı söylemek için buradayız. İBB suya zam yapmaya hazırlandığı için buradayız.”

İBB SU ZAMMINI 3 MADDE İLE SAVUNMUŞTU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, 1 Aralık'tan itibaren suya yapılacak yüzde 20 zam hakkında gelen tepkilere cevap vermişti. Ongun açıklamasında, "İSKİ, 2020 yılı su fiyatlarında neden artış yapmak zorunda kaldı: Kimyasal madde girdi maliyetlerinin enflasyonla aşırı yükselmesi, elektrik ve doğalgaza gelen olağanüstü zamlar, eski yatırım projelerinin (çevre ve atık su) halen devam etmesi." ifadelerine yer vermişti. 

İBB'nin şirketi İSKİ'nin su zammı teklifi, 28 Kasım'daki İSKİ Genel Kurulu'nda görüşülmesi bekleniyor.

Yorumlar (1)
tugo 1 yıl önce
...bir sonraki seçim de de destekleyin, he mi?
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?