banner30

banner29

Koronavirüs Salgını konusunda İstanbul'un en fazla ve en az riskli yerleri! İşte detaylar...

ABD'de araştırma görevlisi olan Prof. Dr. Onur Başer, Türkiye'de şehir bazında koronavirüsün yayılma hızı beklentileri üzerine bir çalışma yaptı. 

Yerel Haberler 02.04.2020, 15:13 02.04.2020, 15:33
Koronavirüs Salgını konusunda İstanbul'un en fazla ve en az riskli yerleri! İşte detaylar...

"Türkiye'nin New York’u İstanbul. İstanbul, koronavirüsün en hızlı yayılmasının beklendiği şehir. Ortalama bir İstanbullu çevresinde bir kilometrekarelik alanda yaklaşık 17 bin kişiyle yaşıyor" dedi. İstanbul'un sıkışıklık endeksine göre risk haritasını yorumlayan Prof. Dr. Başer, "İstanbul için en riskli bölgeleri' sıraladı. 

1- ESENLER

"İSTANBUL İÇİN EN RİSKLİ BÖLGE ESENLER"

İstanbul'un sıkışıklık endeksine göre risk haritasını yorumlayan Prof. Dr. Başer, "İstanbul için en riskli bölge Esenler. Esenler nüfusa göre sıralama açısından İstanbul'daki 14. büyük ilçe, kilometrekare başına düşen kişi sayısı bakımından da 11. büyük ilçe ama Esenler'i sıkışıklık endeksine göre 1 numara yapan, toplam nüfusunun belli mahallelerde yoğunlaşması.

Örneğin, Esenler Fatih Mahallesi'nde kilometrekare başına düşen kişi sayısı 86 bin 949. Çifte Havuzlar Mahallesi'nde kilometrekare başına düşen kişi sayısı 2008. 

2- ZEYTİNBURNU

3- BAHÇELİEVLER

4-GÜNGÖREN

5- BAĞCILAR

6-GAZİOSMANPAŞA

7-FATİH

8-KAĞITHANE

9- ŞİŞLİ

10-SULTANGAZİ

11-BEYOĞLU

12-BAYRAMPAŞA

13-SANCAKTEPE

14-BEŞİKTAŞ

15-SULTANBEYLİ

İSTANBUL'DA EN AZ RİSKLİ BÖLGELER

Başer, "İstanbul Türkiye'nin, Esenler İstanbul'un en riskli bölgesi. Şu anda dünyada koronavirüsün merkezi durumuna gelen New York'ta ortalama bir insan bir kilometrekare çerçevesinde 12 bin 400 kişiyle yaşıyor. İstanbul'un 29 ilçesi bu sayının üzerinde. Sınırlı sayıda personel, sağlık hizmetleri, solunum makinaları bu risk haritasına oranla dağıtılırsa daha etkin bir savaş yapılabilir.

Prof. Dr. Başer, İstanbul'da en az riskli bölgeleri de şöyle sıraladı:

1- ÇATALCA

2- ŞİLE

3- ADALAR

4- SİLİVRİ

5- BÜYÜKÇEKMECE

6- BEYKOZ

7- SARIYER

8- BAŞAKŞEHİR

9- ARNAVUTKÖY

10- TUZLA

Kaynak: Haber7

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?