banner29

Müdürlüğü bırakıp bu işe girdi! Yıllık kazanç 900 bin TL...

ODTÜ mezunu Aslı Aksoy, iç ve dış piyasada taleplere yetişmekte zorlanıyor. uğruna kariyerini terk ettiği Kuşkonmaz üretiminde 4 yılda Türkiye'nin ikinci büyük üreticisi oldu.

Yerel Haberler 13.05.2019, 12:46
Müdürlüğü bırakıp bu işe girdi! Yıllık kazanç 900 bin TL...

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olduktan sonra Türkiye'nin önemli tekstil ve gıda firmalarında pazarlama müdürü olarak çalışırken, 2015 yılında tüm kariyerini Kuşkonmaz ürünü için bırakarak, başında yazmasını, ayağına sarı çizmesini giyerek tarlaya inen Aslı Aksoy, 4 yılda Türkiye'nin ikinci büyük üreticisi oldu. Dönüm başı 750 kilo ürün alan Aksoy, 40 dönümlük arazisinde kilosu ortalama 30 liradan yılda 900 bin lira kazanç elde ediyor.

KARİYERİNİ BIRAKIP KUŞKONMAZ ÜRETİCİSİ OLDU

Muğla'nın Ula ilçesine bağlı kırsal Yeşilçam mahallesinde 2015 yılında önce fideleri toprağa diken, iki yıl sonra da ilk ürününü alan Aslı Aksoy, 2,5 dönüm ile başladığı Kuşkonmaz üreticiliğini bugün kiraladığı 40 dönüm arazide sürdürüyor. Ünlü bir firmanın pazarlama müdürlüğü gibi kariyerli bir mesleği bırakıp ayaklarına çizmeyi giydi, başına yazmasını takarak tarlaya inen Aslı Aksoy, toprakla uğraşmaktan son derece memnun.

DÖNÜMDE 750 KİLO ÜRÜN

Türkiye'de henüz tanınmayan Kuşkonmaz ürününün her geçen gün tanınırlığının artması nedeniyle üretimin de her geçen arttığını söyleyen ODTÜ'lü Kuşkonmaz üreticisi Aslı Aksoy, dönüm başı 750 kilo ürün aldıklarını söylerken, toptan satışlarda kilosunu 25-30 liradan, perakende satışını ise 40 liradan sattıklarını belirtti.

TÜRKİYE'NİN İKİNCİ BÜYÜK KUŞKONMAZ ÜRETİM ALANI

2015 yılında 20 dönümde ilk büyük Kuşkonmaz ticari alanını kurduğunu belirten Aslı Aksoy, "2017 yılında ilk hasadımızı aldık. 2018-2019 üçüncü hasat yılındayız aynı arazi içerisinde. 2016 yılında bir 20 dönüm daha ilave ederek üretim alanlarımızı toplam 40 dönüm alana ulaştık. Şu anda büyüklük olarak Türkiye'nin ikinci büyük Kuşkonmaz üretim alanında bulunuyoruz" dedi.

ÜRETİMİN YÜZDE 10'U İHRACATA

Türkiye pazarının her geçen yıl büyüdüğünü, üretimin yüzde 10'unu ise Hollanda, Romanya ve Almanya'ya ihracat yaptıklarını söyleyen Aslı Aksoy, "Ürettiğimiz Kuşkonmaz Türkiye'de her geçen sene daha da artan bir kitle ile buluşmaya başladı. Kuşkonmazın sağlık üzerine çok daha fazla bilinir hale geldikçe müthiş lezzeti ile sofralarımızda daha çok yer almaya başladı. Her sene yüzde 30-40 büyüyen bir Türkiye pazarı söz konusu. Bunun dışında erkenci üretim avantajını yakalamış olduğumuz Muğla tarlasındaki üretim ile Eskişehir üretimleri ile birlikte hareket ederek ihracata da ürün göndermeye başladık. Almanya, Romanya, Hollanda'ya üretimimizin yaklaşık yüzde 5-10 oranındaki miktarını ihracata yönlendiriyoruz" dedi.

HEDEF ORGANİK TARIM

İyi tarım uygulamaları sertifikası aldığını da belirten Aksoy, "Sürdürülebilir tarım için, çevre ile dost, insana saygılı, hayvana saygılı, bir üretim için kayıt altı bir tarım sistemi kurmak için çok anlamlı bir uygulama. Biz bu şekilde faaliyetlerimizi sürdürürken şahsi olarak inancım ilaç adını verdiğimiz aslında özünde zehir olan uygulamaları da yapmamak adına toprağımızın nesiller boyu beslenecek olan gelecek nesillere aktarabilmek için kimyasal gübreyi tamamen bırakarak organik tarıma başladık. Artık tarlamızda hiçbir şekilde kimyasal gübre ve ilaç kullanımı yapmıyoruz. İyi tarımdan organik tarıma doğru çevreye, insana, doğa ile dost bir üretim modelini uyguluyoruz" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?