banner30

banner29

O şehrimizde görüldü! Halk paniğe kapıldı...

İran'ı etkisi altına alması beklenen çekirge istilası, Türkiye'de görüldü. Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde binlerce çekirgenin ortaya çıkması paniğe neden oldu.

Yerel Haberler 22.04.2020, 18:05
O şehrimizde görüldü! Halk paniğe kapıldı...

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, 1 mahalle çekirge istilasına uğradı.

Mahalle halkı binlerce çekirgenin ekili arazilerine zarar vermesinden korktuklarını belirterek, yetkililerden yardım istedi.

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesine 40 kilometre uzaklıktaki Güldoruğu Mahallesi kırsalında görülen binlerce çekirge korkuya neden oldu.

Mahalle halkı çekirge istilasının ekili arazilerine zarar vermesinden korktuklarını belirterek, yetkililerden yardım istedi.

Mahalle sakinleri, çekirgelerin son yıllarda bölgede sıkça görüldüğünü ve her yıl çoğaldığını belirtti.

Mahalle sakinlerinden Mehmet Aycan, "Son yıllarda mahallemizde sürekli çekirgeler görülüyor ve girdikleri alanı tamamen bitiriyorlar. Bizler hayvancılık ve çiftçilikten geçiniyoruz ama çekirgeler her yere zarar verdiği için sıkıntı çekiyoruz. Devlet yetkililerinden yardım bekliyoruz, kendi imkanlarımız ile ilaçlama yapıyoruz ama yeterli değil'' dedi.

Aylardır Afrika'da tarım mahsullerine büyük zarar veren çekirgeler, her gün 150 km yol katedebiliyor.

Bir kilometrekarede yer alan 40-80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor.

İran'da bekleniyor İran Tarım Bakanlığı'ndan bir yetkili, iki hafta içerisinde ülkenin güney eyaletlerinde büyük bir çekirge istilası yaşanmasını beklediklerini ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?