banner30

banner29

Sedanur'un sesine kulak verin! İlaç firmalarının rekabeti mağdur etti...

Bursa'da 17 yaşındaki kelebek hastası Sedanur, yaralarının pansumanı için kullanması gereken ilacı üretici firmalar arasındaki rekabet sebebiyle temin edemiyor.

Yerel Haberler 30.05.2020, 21:21 30.05.2020, 22:08
Sedanur'un sesine kulak verin! İlaç firmalarının rekabeti mağdur etti...

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde yaşayan 17 yaşındaki Sedanur Günal, halk arasında 'Kelebek Hastalığı' olarak bilinen 'Epidermolizis Bülloza' ismindeki deri hastalığıyla mücadele ediyor.

Doğduğu günden beri bu hastalıkla yaşayan Sedanur'un vücudunda oluşan yaralara pansuman yapılabilmesi için kullanılan yara örtüsüne yaklaşık 1 buçuk senedir yeterli miktarda ulaşamadığı ya da çok yüksek fiyatlardan satın alabildiği öğrenildi.

Konuyla alakalı aile yakınlarına ulaşan Habervakti.com muhabirinin edindiği bilgilere göre; hastalık sebebiyle, deride oluşan yaraların sarılması için kullanılan, süngere benzer şekilde yumuşak bir yara örtüsüne ihtiyaç duyuluyor. Bu ürün haricinde gazlı bez veya farklı bir ürün kullanıldığı zaman yara kıyafetlere yapışıp daha ciddi sorunlara yol açabiliyor.

FİRMALAR ARASINDAKİ REKABET HASTALARI MAĞDUR EDİYOR

Daha önce reçeteyle ilacı ücretsiz şekilde temin edebildiklerini söyleyen Sedanur'un yakınları, rakip bir firmanın hastaneye yönelik baskıları sonrası hastanenin söz konusu ilacı yazmadığı ve hasta yakınlarını daha üst mercilere yönlendirdiğini aktardı.

YETKİLİLER GÖREVE ÇAĞIRILDI

Günde en az iki defa pansumana ihtiyaç duyan Sedanur, hastanenin reçetesiyle ücretsiz şekilde alabileceği tıbbi ürüne gerekli özen gösterilmediği için yaklaşık bir buçuk senedir çok yüksek fiyatlara ve hayırseverlerin yardımıyla ulaşabiliyor.

Konuyla alakalı yetkilileri göreve çağıran hasta yakınları mağduriyetlerini dile getirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?