Turizmin başkenti Mayıs ayında 10 metre karla mücadele ediyor!

Deniz sezonunun açıldığı Mayıs ayında dağlık kesimlerinde kar kalınlığı 10 metreyi bulan yayla yollarında karla mücadele ediliyor

Turizmin başkenti Mayıs ayında 10 metre karla mücadele ediyor!

Yaz mevsiminin kendini göstermeye başladığı Antalya'da sahiller ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanırken, yaylalarda ise karla mücadele devam ediyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi Gündoğmuş'u 55 yaylaya bağlayan Söbüçimen Yayla yolunda boyu 5-10 metreyi bulan karlı yolları açarak Yörüklerin göç zamanına yetiştiriyor.

YAZIN MERA OLARAK KULLANILIYOR

Antalya'da 2 bin 500 metre rakımlı Akseki'nin Göktepe Yaylası ve 2 bin metre rakımlı Gündoğmuş Söbüçimen yaylasının kış aylarında kar nedeniyle ulaşıma kapanan yolunu Büyükşehir Belediyesi açıyor. Belediyeekipleri, Akseki, Manavgat ve Gündoğmuş'ta özellikle hayvancılıkla uğraşan vatandaşların yazın mera olarak kullandığı Göktepe ve Söbüçimen Yayla yollarını açmak için çalışma yapıyor.

"KARLA MÜCADELE ÇALIŞMASINA BAŞLADIK"

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ilçelerden sorumlu Başkan Danışmanı İsa Akdemir çalışmaları yerinde inceledi. Akdemir, yaylalarda yer yer 5-10 metreyi bulan karlı yolların, Yörüklerin göç zamanından önce ulaşıma açabilmek için belediyenin yoğun bir mücadele verdiğini söyledi. Akdemir, şöyle devam etti:

"Akseki'nin Göktepe ve Gündoğmuş yaylalarında yaklaşık 60 kilometrelik yolda karla mücadele çalışmasına başladık. Biz geçtiğimiz yıl da yaylalarda karla mücadele ettik ama bu kadar kar yoktu. Sadece burası Gündoğmuş'a hizmet etmiyor. Alanya ve Manavgat bölgesindeki yaylacılık yapanların yayla yoludur. Bu yıl kar biraz daha fazla olduğu için şu anda doğa şartları çok kötü. Tabi ki vatandaşlarımızın da bir an önce buraya ulaşması lazım. Bu yıl kar temizleme çalışmalarının biraz daha fazla süreceğini düşünüyoruz. Sadece burada çalışmıyoruz. Akseki bölgesinden girerek Göktepe Yaylası'nda da ekiplerimiz yoğun şekilde karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor. Antalya dışarıdan görüldüğü zaman sahil kenti, turizm kenti olarak biliniyor. Tabi ki burası turizm kenti. İnsanlar sahilde denize giriyor, Toroslarda ise yaylaya çıktığımız zaman Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak şu anda karla mücadele yapıyoruz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5