banner30

banner29

Üniversite öğrencisi inşaatta hayatını kaybetti

Sömestir tatilinde para kazanmak için İstanbul’da bir inşaatta çalışan üniversite öğrencisi Remzi Ersu, vinçten düşen demir kalıpların altında kalarak yaşamını yitirdi.

Yerel Haberler 03.02.2017, 09:39 03.11.2018, 14:45
Üniversite öğrencisi inşaatta hayatını kaybetti

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencisi Remzi Ersu (22), sömestir tatilinde, İstanbul Esenyurt’ta bir inşaatta çalışmaya başladı. İnşaat alanındaki bir vinçten düşen demir kalıpların altında kalan Ersu yaşamını yitirirken, yeğeni Sefer Deli (19) yaralandı. Anadolu Ajansı’nın haberine göre Ersu, sömestir tatilinde inşaatta çalışarak, para kazanmak amacıyla İstanbul’a geldi.

Türkiye’de iş kazaları ile ilgili istatistiki bilgi toplayan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre, 2016 yılında meydana gelen olaylarda toplam 1970 işçi hayatını kaybetti. Aynı verilere göre en çok ölümlü kazanın gerçekleştiği iş kolu, 442 vaka ile  inşaat sektörü. Yaşamını yitiren işçi sayısına göre diğer sektörlerin sıralaması ise şöyle: 389 tarım, 265 taşımacılık, 124 ticaret/büro, 109 belediye, 96 metal ve 73 maden işçisi aramızdan ayrıldı.

“Türkiye’de mevzuat tamam, uygulama sıkıntılı”

Al Jazeera’nin sorularını yanıtlayan İstanbul İnşaat Mühendisleri Odası'ndan A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Beste Ardıç Arslan’a göre, Türkiye’de son dönemde yapılan yasal düzenlemeler Avrupa standartlarında olmalarına karşın, uygulamanın farklı aşamalarında sıkıntılar devam ediyor:

“Türkiye’de İş Güvneliği Mevzuatı, Avrupa Birliği’nden neredeyse doğrudan çevrilerek alındı. Dolayısıyla da eksiksiz diyebiliriz. Ama uygulamada hem denetim, hem işveren, hem de işçi ayağında ciddi sorunlar var. Bir kere sayı yetersiz. Ölümlü kazanın gerçekleştiği iş yerine üç ay sonra müfettiş gidebiliyor. İşi alan taşeronlar başka taşeronlara işi devrediyor. Bu da kârı düşürdüğünden, işveren işçi güvenliği ile ilgili önlemlerden tasarruf yoluna gidebiliyor. Son noktada da işçilerimiz eğitimsiz. Devlet eğitimleri şart koştu ama bunlar kağıt üzerinde kalıyor. İşçilere uygulamalı eğitimler gerekiyor.”

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?