banner30

banner29

Yine umursamazlık... Diyarbakır illa karantina altına alınmak istiyor!

Diyarbakır'da halk, koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan "Evde Kal" çağrılarına rağmen sokakları doldurdu.

Yerel Haberler 31.03.2020, 13:45
Yine umursamazlık... Diyarbakır illa karantina altına alınmak istiyor!

Türkiye'de koronavirüs vakalarının tespit edilmesiyle, salgının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında, insanların evlerine çekilmesi istendi.

Tüm yetkililerin ve bilim insanlarının katılımıyla "Evde Kal" kampanyası başlatıldı. Kampanya ve çağrılara rağmen, hala bazı şehirlerimizde kalabalık caddeler gözlemleniyor.

O şehirlerden biri de Diyarbakır.

BANKLARDA YAN YANA OTURDULAR

Habertürk TV canlı yayınına katılan Haberturk Diyarbakır muhabiri, Sur ilçesindeki Gazi Caddesi'nden manzaraları aktardı.

Görüntülerde alışveriş yapan, banklarda yan yana oturan insanlar görülürken, muhabir kimilerinin iş aramak için kimilerinin gezmek için dışarı çıktığını aktardı.

Yorumlar (2)
Saygun Çelebi 1 yıl önce
farkında mısınız ama bugün kimse evdekal demiyor, bağış yap diyor. caddeler bugün full çakılı, genci yaşlısı dışarıda... virüs aklı ile alay etme modundayız vesselam...
Uğur AKAGÜNDÜZ 1 yıl önce
Hayat normale döndü (!)
Edirne’de valilik ve belediyenin korona virüsü tedbirleri kapsamında gerçekleştirdiği uyarı ve çalışmalara rağmen vatandaşlar sokağa çıkmaya devam etti. Kentin trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelen vatandaşlar, hayati risk oluşturan görüntüler sergilerken; tıbbi eldiven ve maske gibi kişisel tedbirlerini de almamaları dikkat çekti. Hayatın normal akışına dönmüşcesine alışverişten banka işlemlerine kadar birçok nedenle sokağa çıkmaya devam eden vatandaşlar, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin uyarılarını da dikkate almadı.
Hayat normale döndü (!)
Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan ve Türkiye’de de her geçen gün tespit edilen vaka ve ölüm oranları artmaya devam eden korona virüsüne rağmen Edirne’de vatandaşlar sokağa çıkmaya devam etti. Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi’nin sık sık anons uyarılarına rağmen Saraçlar Caddesi’ni dolduran vatandaşlar, kent merkezinde yoğunluk oluşmasına neden oldular.

Günlük alışverişten banka işlemlerine kadar pek çok nedenle sokağa çıkmaya devam eden 7’den 70’e her yaştan vatandaş, Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından da uyarılmalarına rağmen sokakta zaman geçirmeye devam ettiler. Hayatına normale dönmüşcesine devam eden vatandaşlar, korona virüsüne aldırış etmeden hayati risk oluşturan görüntüler sergilemeye devam ettiler. Sokağa çıkan birçok vatandaşın tıbbi maske ve eldiven kullanmaması ve sosyal mesafe kuralına uymaması dikkat çekti.

Saraçlar Caddesi’ndeki yoğunluğa bazı vatandaşlar da tepki gösterdi. Korona virüsüne karşı tedbirlere uymayan vatandaşlara tepki gösterenlerin de kişisel tedbirlerini almaması, hayati tehlikenin boyutlarını ortaya çıkardı. Vatandaşların kent merkezinde oluşturdukları yoğunluğa tepki gösteren Aydemir Çekiç, vatandaşların normal bir gün yaşanıyormuş gibi sokağa çıktığını söylerken; “Buradan Edirne’deki vatandaşlarımıza sesleniyorum; burada polislerimiz anons ediyorlar ama yaşlı sayısı çoğalmış. Bu durum hem Türkiye’miz, hem Edirne’miz için yazık oluyor. Hastalığı ciddiye alalım, şakaya almayalım. Herkes gülüyor, zevkine göre davranıyor. Avrupa’yı, İtalya’yı, İspanya’yı göz önüne alın. İnsanlar orada ağlıyorlar. Bizim insanlarımız bunu şaka görüyorlar. Belediyenin, polislerin anonslarına saygılı olalım. Saraçlar Caddesi’ne bakınca sanki normal bir günde herkes çarşıda. Buradan bütün herkese sesleniyorum; lütfen duyarlı olalım” dedi.

“Edirne normal hale dönmüş”

Yaklaşık 13 günden beri evinden dışarı çıkmadığını söyleyen Hilmi Keskin ise vatandaşların normal bir gün yaşanıyormuş gibi sokakta olduğunu belirtirken; “Yaklaşık 13 günden beri evden dışarı çıkmıyorum. Ama Edirne normal hale dönmüş, herkes dışarıda. Şimdi alışverişimi yapacağım, 15 dakika sonra yine evime gideceğim. Sizlerden rica ediyorum; lütfen dışarı çıkmayalım, evde kalalım, sağlıklı kalalım. 65 yaş üstü vatandaşlarım evlerinde kalsın” ifadelerine yer verdi.

“Kurumlar bir telefonda yanınızda”

Keskin, Edirne Belediyesi, Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ve Edirne İl Sağlık Müdürlüğü’nün sokağa çıkmayan vatandaşlara ihtiyaçları için yardımcı olduğuna dikkat çekerken; “Emniyet teşkilatı, belediye, sağlık müdürlüğü bir telefonda yanınızda. Lütfen bir ihtiyacınız olduğunda gerekli yerlere telefon edin, ihtiyaçlarınız karşılanacaktır. İlaç almak için emniyet teşkilatımıza telefon açtık ve 10 dakika sonra ilacımız eve geldi. Lütfen siz de ihtiyaçlarınızı birimlere bildirin, ihtiyaçlarını karşılarlar. Lütfen dışarı çıkmayalım” dedi.

“Dükkanını açmak zorunda”

Edirnelilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sokağa çıktığını söyleyen Ali Tamer Kuday da kendisinin de ödeme yapmak amacıyla evinden ayrıldığını belirtirken; “Bugün beni muhasebecim aradı, SSK ve vergi ödemelerim dolayısıyla buraya geldim ve ödemeyi yaptım. Çoğu insan da bankalarda, marketlerde ihtiyaçlarını görüyor. İnsanlar mecburiyetten dışarı çıkıyorlar. Zor bir dönem. Şu an burada keyiften dışarı çıkan insan çok az. İnsanlar ihtiyaçlarını görüyorlar ve eve gidiyorlar. İnsanların ihtiyaçları karşılanmıyor. Devlet tarafından ihtiyacı karşılanan herhangi bir insan yok. Dükkânını açmak zorunda, dükkân sahibi kirasını istiyor. İsteyen var, istemeyen var; bunlar da bir düzensizlik doğuruyor. Bunların hepsinin sebebi de bu durumu yaratıyor” sözlerine yer verdi.

Tedbirler engelleyemedi

Edirne Valiliği’nin Vefa Destek Grubu’nun ihtiyacı olan vatandaşlar için gerçekleştirdiği yardımlara, Edirne Belediyesi’nin korona virüsüne karşı ‘Evde Kal’ uyarılarına ve Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için çalışmalarına rağmen Edirneliler, sokakta zaman geçirmeye devam ettiler.
http://www.gundemedirne.com/detay/5629-hayat-normale-dondu-!.html?fbclid=IwAR3J9jC9s41wWogWxOAVsfaGwjqLhNm3xbpuIpxxtrEHFZ_mGEhZHDPON-I
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?