Stres zeka gelişimini olumsuz etkiliyor Stres zeka gelişimini olumsuz etkiliyor

Yıldız Anason, adını yıldız şeklinde olan meyvelerinden alan yıldız görünümlü bir bitkidir. Yıldız anason ya da Çin anasonu anavatanı Güney Çin olarak bilinmektedir. Yıldız anasonu Güney Çin, Hint ve Endonezya kültürel mutfaklarında oldukça çok fazla kullanılan bir bitki türü olarak kullanılmakta ve bu bitkinin meyveleri olgunlaşmadan toplanmaktadır ve güneş görmeyen bir yere serilerek kurutularak kullanılmaktadır. Anason bitkisi ile aynı aileden olmaması ile bilinen fakat tadını anasona tat veren anetol içermesi ile bilinen bir bitki türüdür. Yıldız anason esmer kırmızı renkli ve anason kokulu bitkidir. Yıldız anason son zamanlarda fazla kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır bunun sebepleri arasında anasondan daha ucuz olması ile bilinmektedir. Galliano ve Sambuca içkilerinde ananasın yerine yıldız anason kullanılmaktadır.

Yıldız anason su ile kaynatılarak ve yağı çıkartılmak kaydı ile kullanılır. Yıldız anason yeşile çalan renkli yaprakları beyaz çiçekleri olan çiçekleri nadirde olsa sarı ve mor renklide bulunan ve 4-9 metreye kadar uzayabilen ağaçları bulunan tüm dünyada şifalı bir bitki olarak bilinmektedir. Yıldız anasonun yıldız şekline benzeyen meyveleri karaciğer yetmezliği, safra kesesi hastalıkları ve sindirim sisteminde uyarıcı olarak kullanılmaktadır. Yıldız anason son yıllarda ülkemizde özellikle pastacılık yada ilaç yapımında çok kullanılmaya başlanmıştır. Yıldız anasonun içerisinde anethol yağı bulunmaktadır. Yıldız anasonu Çin anasonu ve Hint anasonu diye de bilinmektedir. Gerçek ismi Latincede Ilicium verum dur. Kışın yaprakların dökmeyen yıldız anason manolyagiller ailesinden oldu bilinir. Yıldız anason güzel kokulu cam gibi parlak görünümlü ve yaprakları elips biçiminde bulunan aynı zamanda çok sayıda taş yaprakları olan bir tür bitkidir. Yıldız anason çiçekleri olgunlaşıp zamanı gelince gri veya kahverengi en az 6 en fazla 9 parçalı meyve verebilen bitkidir. Yıldız anason güneşli yerleri seven rüzgardan hoşlanmayan bitkidir. Yıldız anasonunun sağlık problemleri olan kişilerde sağlık sorunlarının doğal yollarla çözülmesinde etkin rol oynadığı bilinmelidir. Yıldız anasonu ezilerek kaynar suda demlenerek içilmesi özellikle çeşitli saplık sorunların iyi geldiği ve yıldız anasonun yağı da romatizma bulunan bölgelere masaj yapılarak uygulandığında iyi geleceği bilinmektedir.

Güney Koreli araştırmacıların açıklamasına göre: Yıldız anason özütlerinin özellikle maya enfeksiyonu olan Candida Albicans’ a karşı antifungal özelliklere sahip.

Yüksek miktarda Shimic asit içeren yıldız anason, gribe ve öksürüğe karşı koruyucu kalkandır. Vücudu viral hastalıklara karşı korur, bağışıklık sistemini destekler.

Sakinleştirici etkisiyle birlikte rahat uyku uyumaya yardımcı olur.

Kadınların emzirme döneminde kullandıkların süt artırıcı etkisi vardır.

YILDIZ ANASONUN FAYDALARI NELERDİR?

 • Öksürüğe iyi gelir; astım, bronşit ve nefes darlığı gibi şikayetleri azaltır. Bu sebeple yıldız anason öksürük şurubu yapımında da kullanılır.
 • Rahatlama ve uykuyu uyaran belirli nörotransmiterlerin salgılanmasını
 • uyararak, uykusuzluktan muzdarip ve düzenli uyku düzenine sahip olamayan kişiler için refahı artırır.
 • Kalbin kuvvetlenmesini sağlar ve kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcıdır.
 • Hazımsızlık, iştahsızlık, bağırsak gazları gibi mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelir
 • Nispeten yüksek oranda çeşitli antioksidanlar ile yıldız anason, vücutta bulunan serbest radikallerin yok edilmesine, özellikle de deride oksidatif strese neden olabilecek sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.
 •  Romatizma ağrılarını azaltır
 •  Anne sütünün artmasını sağladığı için doğum yapan annelerin doğum sonrasında tüketmesi önerilmektedir.
 •  Düzensiz regl kanamaları bulunan kadınların regl kanamalarını düzene sokar.
 • Terletici etkisi vardır ve taşıdığı antibakteriyel özellik ile bilhassa bağırsaktaki bakterilere karşı etkilidir.
 • Bağışıklığınızın güçlenmesine yardımcı olur,
 • Güney Koreli araştırmacılar yıldız anason özütlerinin özellikle maya enfeksiyonu olan Candida Albicans’ a karşı antifungal özelliklere sahip olduğunu açıkladılar.

Nasıl kullanacağız?

Genellikle tatlı ya da pastalarda kullanılan yıldız anason Hint mutfağında tuzlu yemeklerin yapımında tercih edilir.

Önemli bir alternatif tıp bitkisi olan yıldız anasonu çay olarak tüketmek mümkün.

Çayı hazırlamak için:

1 su bardağı kaynamış suya 2 adet yıldız anasonu eklenir.
Ardından 1/2 çubuk tarçın ve bir iki adet kakule eklenir.
5 dakika demlendirdikten sonra içebilirisiniz.