Yunan donanması savaş pozisyonu aldı! Jetler kalkışa hazır...

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz gerilimi hız kesmeden devam ediyor. Dün şlan edilen karşılıklı Navtexlerin ilanının ardından Türkiye Oruç Reis Gemisi'ni bölgeye gönderdi.

Gündem 11.08.2020 - 10:41 11.08.2020 - 10:41

Yayınlanan fotoğraflarda gerilimin yüksek olduğu bölgede Oruç Reis'e 5 fırkateynin eşlik ettiği görüldü.

Gelişmeler sonrası Yunan basını “Yunan fırkateynler Oruç Reis’in karşısında” başlıklı haberinde Yunan donanmasının hazır bekletildiğini yazdı.

Yunan gazetesi Ta Nea, Oruç Reis Gemisi'nin hareketlerinin yakından takip edildiğini belirterek, “Donanma, Türk araştırma gemisinin hareketlerini yakından takip ediyor ve her 15 dakikada bir geminin bölgeden çıkması çağrısını geçiyor. Yunan donanması Ege Denizi’nin güneydoğusunda savaş pozisyonu alırken, Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları da kalkmaya hazır halde” ifadelerini kullandı.

“Önümüzdeki 24 saat çok kritik” Diğer bir Yunan gazetesi Kathimerini ise Doğu Akdeniz'le ilgili haberinde ”Ankara-Atina arasındaki ilişki Oruç Reis sebebiyle çok kırılgan ve hem Yunanistan hem de Türkiye’nin savaş gemileri karşı karşıya gelmiş durumda. Güvenilir kaynaklara göre önümüzdeki 24 saat çok kritik olarak adlandırılıyor” ifadelerine yer verdi.

Dışişleri'nden Oruç Reis paylaşımı Öte yandan Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise BM'ye bildirdiği Doğu Akdeniz sınırları içinde Oruç Reis'in faaliyet yürüttüğü bölgeyi gösteren haritayı paylaştı.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@