Yunan medyası coştu: Karabağ’da suçlu Türkiye!

Yunan basınındaki Türkiye karşıtlığı bir kez daha kendisini gösterdi. Dağlık Karabağ’da Ermeni işgalinden kurtartılmaya çalışılan topraklarda suçlunun, Azerbaycan’a silah vererek savaşı kışkırtan Türkiye olduğu haberleri yapıldı. “DAEŞ savaşçıları bölgeye yollanıyor” yalanı da Yunan kaynaklar tarafından paylaşıldı.

Gündem 01.10.2020 - 15:49 01.10.2020 - 15:49

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde süren çatışmalar, sosyal medyada kara propagandayı da beraberinde getirdi. Süreçte en başından bu yana Ermenistan yanlısı olmasına karşın Kıbrıs Sorunu nedeniyle Erivan’a desteğini resmi kaynaklardan dilendiremeyen Yunanistan’da, medya ise tam bir Ermeni yanlısı tutum sergilemeye devam etti. Sağcısından solcusuna her kesimde Ermeni dayanışması göze çarparken, Ermeni ve Rus kaynakların sosyal medyada dolaşıma soktuğu “Türkiye, cihatçıları Azerbaycan’a yolluyor” türü kara propaganda haberleri Yunan kaynaklarınca doğru kabul edildi. Türkiye ve Azerbaycan’ın terör devleti rolünde bulundukları, bu süreçteki tek mağdurun ise Ermenistan olduğu yalanı, sağ görüşlü iktidar partisi Yeni Demokrasi’ye yakın televizyon kanalı SKAİ başta olmak üzere ANT1, MEGA, STAR gibi tüm diğer televizyon kanallarında da paylaşıldı.

“Yunanistan bizim için vazgeçilmez”
Öte yandan Yunanistan’da bir diğer gündem maddesi de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun ziyareti. Önceki gün Selanik’e gelerek Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile görüşen Pompeo, dün de Girit’teki Suda Donanma Üssü’nü ziyaret ederek Başbakan Miçotakis ile görüştü. Söz konusu askeri üs, ABD’nin Doğu Akdeniz’deki en büyük varlık noktası olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Pompeo, Yunanistan’ı ABD için “vazgeçilmez bir ülke” olarak tanımladı, mükemmel olan ikili ilişkilerin daha da genişleyeceğini duyurdu. Dendias da “Azerbaycan-Ermenistan gerginliğinde Türkiye’nin de payı var. Müdahil olması engellenmeyi” diyerek Ankara’yı şikâyet etti.

ERMENİSTAN MAĞDUR OLUYORMUŞ

Yunan propagandası, Ermenistan’ın sözde mağduriyetinin yanı sıra Türkiye’nin süreçte sorumlu olduğu iddiasını da mercek altına aldı. Azerbaycan ordusuna verilen SİHA ve İHA’ların Ermeni mevzilerini zor durumda düşürdüğü yazılarak, Türkiye’nin de aktif şekilde savaşa dâhil olduğu, sorunu savaşa dönüştürerek uluslararası hukuku ihlal ettiği dahi savunuldu. Yunan medyası, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “Türkiye savaşa dâhil olmaktan vazgeçsin. Endişeliyiz” açıklaması da “Fransa’dan Türkiye’ye sert mesaj” başlıklarıyla gördü. Macron’un demeci sonrası Ankara’yı endişe sardığı yorumları yapıldı. Söz konusu yanlı tutum, iktidar yanlısı Kathimerini, Proto Thema ve Ethnos gibi gazetelerin yanı sıra, sol görüşlü ana muhalefet partisi SYRİZA’ya yakın olan Left ve Efsyn gibi kurumlarda da birebir desteklendi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@