Yunanistan silahlanma harcamalarını artırmaya devam ediyor. Yunan basını, Yunan ordusunun yeni silahlanma planlarını duyurdu.

Yunan basınının haberine göre; Alman Leopard tankları ve MEKO sınıfı fırkateynlerin modernizasyonunun yanı sıra yeni savaş gemileri alımı gündemde yer alıyor.

Enflasyon neredeyse son 30 yılın rekorunu kırdı, 2010'daki büyük ekonomik krizin etkileri tamamıyla aşılamadı…

Ekonomik olarak zor durumda olan Yunanistan, buna rağmen silahlanmaya ağırlık vermeye devam ediyor. Yunan Protothema gazetesi donanma için alınacak "korvet türü savaş gemisi seçim sürecinin" son düzlükte olduğunu yazdı.

Hızlı teslim edilebilmesi için Doha'lara öncelik veriliyor
Habere göre; Yunan donanmasının, maliyet açısından İtalyan Doha tipi korveti alma olasılığı oldukça yüksek.

Yunanistan'dan 280 milyon dolarlık dev hamle! F-16'lar V varyantına yükseltilecek Yunanistan'dan 280 milyon dolarlık dev hamle! F-16'lar V varyantına yükseltilecek

Yunan Savunma Bakanlığı, İtalya'ya vereceği 4 korvet siparişinden 2'sinin hızlıca teslim edilebilmesi nedeniyle Doha'lara öncelik veriyor.

İtalyan korvetlerin dışında Fransa ve Hollanda korvetleri de Atina'nın değerlendirdiği seçenekler arasında. 4 korvet alımının Yunan donanmasına maliyeti 2 milyar euroyu bulabilir.

Leopard tankları güncellenecek

Yunan basınına göre yeni korvetlerin alımı ile Ege'deki Yunan deniz alanının gözetlenmesi amaçlanıyor. Yunan silahlanma programı kapsamında, Alman Leopard tanklarının modernizasyonu da planlanıyor. Maliyetinin ise 1 milyar euroya kadar ulaşması bekleniyor.

Yunanistan'ın ABD'den 7 Romeo tipi helikopter alması da masada
7 adet Romeo tipi Amerikan denizaltısavar helikopterlerin alınması da Atina'nın gündeminde yer alıyor.

Anlaşma sağlanırsa 7 helikopterin ilk 3'ünün 2023'te, diğer 3'ünün 2024 ve sonuncusunun da 2025'te Atina'ya teslim edilmesi bekleniyor. Yunanistan'da maliyeti 500 milyon euro olan MEKO sınıfı firkateynlerin modernizasyonu da masada.

TRTHaber