Yunan rahip: Türkler olmasaydı Ayasofya düşerdi, Türkler varken daha özgürdük...

Yunan rahip Evangelos Papanikolaou "Ayasofya’yı koruyan Türkler olmasaydı Ayasofya düşerdi. Böyle büyük bir yapıyı kim koruyacaktı? Türkler korudu!" açıklaması Yunanistan'ın gündemine bomba gibi düştü.

Gündem 27.07.2020 - 13:24 27.07.2020 - 13:24

Yunanistan'da Evangelos Papanikolaou adında bir rahip, Ayasofya Camii'nin ibadete açılmasıyla ilgili Yunanistan'daki tabuları yıkan bir açıklamada bulundu.

Yunanistan tarihinde pek çok kilise ve manastırın kendi yöneticileri tarafından kapatıldığını hatırlatan rahip Papanikolaou şunları söyledi:

''Girit'te Türkler bir tane bile manastır kapatmadı. Ama Othanos'un emriyle çok sayıda manastır ve kilise kapandı. Azizlerin hatıraları gümüş kutulardan çıkarılıp, memura maaş olarak ödendi. Aynı zamanda Türkler hüküm sürerken insanlar kolayca dinlerini yaşayabiliyordu. Bu yüzden insanlar 'Latin serpuşu yerine Türk sarığı görmeyi tercih ederim' diyordu. İkisi de olmasın ama bana kalsa Latin yerine ben de olsam Türk'ü seçerim. Ayasofya'yı Türklerden başka kim koruyabilirdi? Ayasofya’yı koruyan Türkler olmasaydı Ayasofya düşerdi. Böyle büyük bir yapıyı kim koruyacaktı? Türkler korudu. Türkler nerede vardıysa hep daha iyilerdi. Bizim için utanç verici ama bu gerçek. Girit’te daha iyi manastır sistemi vardı. ''

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@