Yunan'ı korku sardı! Türkiye'nin en büyük savaş gemisi gün sayıyor

Türkiye her alanda attığı tarihi adımlarla zincirlerinden teker teker kurtulurken uluslararası arenada elini güçlendirecek dev projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Özellikle savunma sanayii alanında gerçekleştirilen atılımların son yıllarda Suriye ve Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimle ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

Gündem 04.09.2020 - 15:42 04.09.2020 - 15:42

Türkiye Oruç Reis, Fatih, Barbaros Hayrettin Paşa ve Kanuni gibi sismik araştırma gemilerinden sonra denizlerdeki gücüne güç katacak en büyük savaş gemisi TCG Anadolu’yu denizlere indirmeye hazırlanıyor.Temelleri 2016 yılında atılan ve Tuzla Sedef Tersanesi’nde yapımına devam eden 4 yıllık çalışmanın artık sonuna gelindi.

Temelleri 2016 yılında atılan ve Tuzla Sedef Tersanesi’nde yapımına devam eden 4 yıllık çalışmanın artık sonuna gelindi.

TCG ANADOLU

Çok Maksatlı Amfibi Hücum gemisini çok amaçlı helikopterler ve dikey-iniş kalkış yapabilen savaş uçakları rahatlıkla kullanabilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sedef Tersanesinde çalışmaları devam eden TCG Anadolu’da gelinen aşamayı incelemek için gemiyi ziyaret etmiş ve çalışmaları yakından izlemişti.

Bakan Varank yaptığı açıklamada TCG Anadolu ile birlikte Türkiye’nin yeni kabiliyet ve kazanımlar elde edeceğine vurgu yapmıştı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ise koronavirüs nedeniyle TCG Anadolu’nun Deniz Kuvvetleri’ne tesliminin 2021’e ertelendiği duyurmuştu.

İHA’LAR KONUŞLANDIRILABİLECEK

Öte yandan geminin Deniz Kuvvetleri’ne teslim tarihine yetişmese bile TCG Anadolu’da uçak platformları yerine İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA)’lar konuşlandırılabilecek.

Asgari bir tabur büyüklüğündeki bir kuvveti ana üs desteği gerektirmeksizin kendi lojistik desteği ile belirlenen yere intikal ettirebilecek .

Amiral gemisi dört adet Mekanize Çıkarma Aracı, iki adet Hava Yastıklı Çıkarma Aracı, iki adet Personel Çıkarma Aracının yanı sıra uçak, helikopter ve insansız hava araçları da taşıyacak. 231 metre uzunluk ve 32 metre genişlikteki geminin tam yük deplasmanı yaklaşık 27 bin ton olacak.

2021’DE TAMAMLANACAK

Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olacak olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi L400 TCG ANADOLU’nun yapımı 2021 yılında tamamlanarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslimi gerçekleştirilecek.

Ana tahrik ve sevk sistem entegrasyonu tamamlanan TCG Anadolu’nun Liman Kabul Testleri (HAT) başladı. 2021 yılı içerisinde ise Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor. Sedef Tersanesinden takvim ile ilgili herhangi bir aksaklık yaşanmadığını ve çalışmaların planlandığı üzere sürdüğü açıklaması yapılmıştı. Türk donanmasının amiral gemisi olacak olan TCG Anadolu aynı zamanda Türkiye’nin en büyük savaş platformu olacak. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) projesi kapsamında TCG Anadolu gemisinin yapım sürecinde sona gelindi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@