Yunanistan'dan ABD'nin teklifine ret! 'Zor durumdayım'

ABD'nin İran karşıtı oluşturmaya çalıştığı misyon çerçevesinde Yunanistan'a da 'İran karşıtı görev gücü' için teklifte bulundu. Yunanistan ülkenin 'zor durumunu sebep göstererek örtülü şekilde teklifi reddetti.

Dünya 14.08.2019 - 15:29 14.08.2019 - 15:29

ABD'in İran'a yönelik karşıt çalışmaları devam ediyor. Son olarak "Körfez'de İran karşıtı görev gücü" kurmak için çalışma başlatan Washington yönetimi, askeri destek için bir çok ülkenin kapısını çaldı. ABD'nin teklif götürdüğü son ülke ise Yunanistan oldu.

Yunanistan'ın Kathimerini gazetesinde yer alan habere göre, ABD birkaç gün önce Yunanistan yönetiminden, bir fırkateyn, hava istihbarat, gözetleme ve keşif araçlarıyla askeri destek destek sağlamasını istedi.

ABD'NİN TEKLİFİNE "ÖRTÜLÜ" RET

Ancak aktarılan haberde, Yunanistan'ın yapılan teklifi "örtülü" olarak reddettiği yer aldı. "Yunanistan kendi hava gözlem ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli araçlara sahip değil. Bu nedenle, üçüncü tarafların taleplerini karşılaması mümkün değildir" denildi.

Haberin devamında ise, Yunan Savunma ve Dışişleri Bakanlıklarının yaptıkları görüşmeler sonrası, "Yunan donanmasının Ege ve Doğu Akdeniz'deki bekleme durumu nedeniyle, şu anda herhangi bir fırkateyn sağlayamaz" kararının aldığı aktarıldı.

Yorumlar