Yunanistan'dan küstah hamle! 'Eylemlerle karşılık vereceğiz'

Türkiye'nin diplomasi arenasında Yunanistan ile ortak yolu bulma adımlarına karşılık Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, gerilimi artırma yönünde söylemlere başvuruyor. Güney Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de “huzur bozan” taraf olduğunu ileri sürerek "Türkiye’nin davranışı yanıtsız ve sonuçsuz bırakılamaz. Sadece laf değil eylemlerle karşılık vereceğiz" ifadesini kullandı.

Gündem 25.09.2020 - 14:17 25.09.2020 - 14:17

Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmeler devam ediyor. Askeri alanda sınırların belirlenmesi ve gerilimin düşürülmesi için yapılan görüşmeler bir tarafa AB ile de 1 Ekim'de yapılacak görüşme öncesinde Güney Kıbrıs ve Yunanistan'dan tansiyonu yeniden yükseltecek açıklamalar geldi.

"EYLEMLERLE KARŞILIK VERECEĞİZ"

Güney Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de “huzur bozan” taraf olduğunu ileri sürerek "Türkiye’nin davranışı yanıtsız ve sonuçsuz bırakılamaz. Sadece laf değil eylemlerle karşılık vereceğiz" ifadesini kullandı.

Yunanistan ve Türkiye arasındaki görüşmeleri memnuniyetle karşıladığını dile getiren Anastasiadis, “Ankara'ya diyalog talebinde bulunduğumuzu, aksi takdirde Lahey Uluslararası Mahkeme'ye başvuracağımızı hatırlatıyoruz. Maalesef Türkiye yanıt vermedi ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin münhasır ekonomik bölgesini ihlal etmeyi tercih etti” dedi.

YUNANİSTAN'DAN YAPTIRIM MESAJI

Öte yandan Atina kanadından da benzer bir açıklama geldi. Yunanistan Dışişleri Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Kıbrıs'ın ilan ettiği münhasır ekonomik bölgede faaliyet yürüten kişi ve kurumlara yönelik yaptırım arayışını 'kararlı bir şekilde desteklediklerini' açıkladı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@