Ukrayna Devlet Başkanlığı resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, ülkenin Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'nin, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi tarafından sunulan "Ukrayna'da Rus etkisindeki dini kuruluşlara kişisel ve ekonomik yaptırımları" öngören kararı onayladığı belirtildi.

Açıklamada yer alan karara göre, hükümete, Rusya Federasyonu'ndaki dini kuruluşların etkisi altında olan ruhani kuruluşların, Ukrayna'da faaliyet göstermesini yasaklayan bir yasa tasarısı hazırlaması için talimat verildi.

İsveç, terör örgütü PKK'ya haraç toplayan bir kişiyi tutukladı İsveç, terör örgütü PKK'ya haraç toplayan bir kişiyi tutukladı

İnceleme başlatılıyor

Ukrayna Etnopolitika ve Vicdan Özgürlüğü Devlet Hizmetleri ise Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin tüzüğünün, Moskova Patrikhanesi ile bağlantısı olup olmadığına yönelik incelenmede bulunacak.

Ukrayna Güvenlik Servisi ile Ulusal Polis'e bağlı güvenlik birimleri, Rus özel servislerinin Ukrayna'nın dini ortamındaki faaliyetlerini tespit çalışmasını hızlandıracak, gerektiğinde kişisel ve diğer kısıtlayıcı yaptırımları uygulayabilecek.