Zeyneb bint-i Huzeyme kimdir? ? Zeyneb bint-i Huzeyme’nin hayatı

Zeyneb bint-i Huzeyme kimdir? Zeyneb bint-i Huzeyme Peygamber efendimizle nasıl evlenmiştir? Zeyneb bint-i Huzeyme’nin hayatı, Zeyneb bint-i Huzeyme’nin vefatı…

İslam 28.09.2020 - 14:47 28.09.2020 - 14:47

Peygamber Efendimizin hanımlarından biri olan Zeyneb bint-i Huzeyme validemizin Peygamberimizle nasıl evlendiği Zeyneb bint-i Huzeyme’nin hayatı Zeyneb bint-i Huzeyme’nin vefatı, Zeyneb bint-i Huzeyme'nin peygamberimizle evliliği ve Zeyneb bint-i Huzeyme kimdir gibi soruların cevapları tüm detaylarıyla haberimizde.

İşte, "Zeyneb bint-i Huzeyme kimdir? Zeyneb bint-i Huzeyme Peygamber efendimizle nasıl evlenmiştir? Zeyneb bint-i Huzeyme’nin hayatı, Zeyneb bint-i Huzeyme’nin vefatı…" sorularının cevabı.

ZEYNEB BİNT-İ HUZEYME KİMDİR?
ZEYNEB BİNT-İ HUZEYME’NİN HAYATI

Hz. Zeyneb Tufeyl bin Hâris'le evliydi. O boşayınca Tufeyl'in kardeşi Ubeyd bin Hâris'le evlendi. Hz. Ubeyd, Bedir Savaşında aldığı yaranın tesiriyle savaştan sonra vefat etti. Böylece Hz. Zeyneb dul kaldı.

Hz. Zeyneb çok cömertti. Yoksullara, muhtaçlara yardımda bulunur, onlara şefkat ve merhametle muamele ederdi. O, Müslüman olmadan önce de böyle idi. Bu sebeple Cahiliye Devrinde dahi "Ümmü'l-mesâkin" yâni, miskinlerin, düşkünlerin annesi diye anılır ve öyle tanınırdı.

Peygamber Efendimiz, Hicretin üçüncü yılında, kocası Allah yolunda kanını sebil eden bu cömert Sahabinin sıkıntılarını gidermek ve onu teselli etmek için nikâhı altına aldı.

Hz. Zeyneb Vâlidemiz, Peygamberimizin hanımları arasına girmekten çok memnun oldu. Fakat onun Peygamberimizle olan beraberliği kısa sürdü. Resulullahın yanında üç ay kaldıktan sonra vefat etti. O sırada otuz yaşlarında bulunuyordu. Cenaze namazını Peygamber Efendimiz kıldırdı. Bakî Kabristanına defnedildi.

Allah ondan râzı olsun.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@