Zincirler kırıldı, Ayasofya açıldı! Tam bağımsız Türkiye...

Geçtiğimiz günlerde Ayasofya Camii'nin yeniden ibadete açılacağını Ankara kulislerinden edindiğimiz bilgiler üzerine Habervakti olarak duyurmuştuk. Danıştay'dan gelen son dakika haberine göre 1934'te Ayasofya Camii'ni müzeye çeviren Bakanlar Kurulu kararının iptal edildiği bildirildi. Böylece Ayasofya'da ibadet edilmesinin önü de açılmış oldu.

Gündem 10.07.2020 - 16:20 10.07.2020 - 16:20

İstanbul'un fatihi Sultan Mehmet'in camiye çevirdiği Ayasofya, 1934 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye çevrilmişti. Müzeye çevrildiği günden beri tartışma konusu olan Ayasofya, 86 yıllık hasretin ardından yeniden ibadete açılabileceği bilgisi Danıştay tarafından tüm Türkiye'ye duyuruldu.

ARTIK NAMAZ KILMAK SERBEST

Protestoların ve eylemlerin merkezinde olan Ayasofya Camii, namaz kılma girişimlerinin engellendiği ibadete kapalı bir müze olarak kullanılıyordu. Çeşitli kültür sanat faaliyetlerinin, kimi zaman alkollü eğlencelerin düzenlendiği Ayasofya Camii artık aslına uygun ibadethane olarak kullanılabilecek. Hem müze hem de cami olarak kullanılacağı belirtilirken, konuyla ilgili detayların da kısa süre içinde kamuoyuyla paylaşılacağı söylendi.

ZİNCİRLER KIRILSIN AYASOFYA AÇILSIN

Ayasofya Camii eylemlerinin vazgeçilmez sloganı olan 'Zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın' sloganı gerçek oldu ve zincirler kırıldı, Ayasofya açıldı. AK Parti ve MHP'nin yoğun çalışmaları sonucunda Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması vatandaşın yüzünü güldürdü. Ayasofya'da ilk namazın da 15 Temmuz günü kılınması bekleniyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@