ABD'de Çalışma Bakanlığı'nın son paylaştığı verilere göre işsizlik başvuruları 9 Temmuz haftasında 244 bine çıktı. Bu rakam Trump'ın görevi bıraktığı 2021 yılından bu yana en yüksek seviyeye olarak tespit edildi.

Salman Rüşdi'ye saldıran kişinin evinde arama yapıldı Salman Rüşdi'ye saldıran kişinin evinde arama yapıldı

Dünyanın en büyük ekonomisinde olan ABD'de Çalışma Bakanlığı, haftalık işsizlik maaşı başvurularına ilişkin verileri açıkladı.

Buna göre, ülkede ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 9 Temmuz ile biten haftada önceki haftaya kıyasla 9 bin kişi artarak 244 bine yükseldi.

REVİZE EDİLMEDİ

Piyasa beklentilerini geride bırakarak 8 ayın en yüksek seviyesine ulaşan işsizlik maaşı başvurularının bu dönemde 235 bin olması öngörülüyordu.

İşsizlik maaşı başvurularının sayısına ilişkin önceki haftanın verisi de revize edilmeyerek 235 bin seviyesinde korundu.

Geçen hafta itibarıyla 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları, bir önceki haftaya kıyasla 3 bin 250 artarak 235 bin 750'ye çıktı.

1 MİLYON 331 BİN BAŞVURU

Süregelen işsizlik başvuruları ise 2 Temmuz ile biten haftada 41 bin kişi azalarak 1 milyon 331 bin seviyesine geriledi.

Analistler, işsizlik maaşı başvurularına ilişkin son verilerin, sıkı para politikası ve finansal koşullar nedeniyle iş gücü piyasasında bir miktar soğumaya işaret ettiğini belirtti.