Popüler sosyal medya uygulaması TikTok'un çocuklar üzerindeki etkisi ABD devleti tarafından incelemeye alındı. Soruşturmayı yürütecek 8 eyalet başsavcısından biri olan Massachusetts Başsavcısı Maura Healey, "Sosyal medyanın onların fiziksel sağlıklarına ve zihinsel sağlıklarına daha fazla zarar vermesine izin veremeyiz" diye konuştu.

En popüler kısa video paylaşım platformlarından TikTok, özellikle çocuklar olmak üzere genç kullanıcılara zarar verip vermediğini ortaya çıkarmayı amaçlayan bir araştırma ile gündeme geldi. Buna göre, TikTok’un çocuklar üzerindeki etkisi düşünülenden fazla.

ShiftDelete'in haberine göre; Massachusetts Başsavcılığı’nın yaptığı basın açıklamasıyla birlikte ortaya çıkan ABD çapındaki soruşturma, Çinli şirket ByteDance'ın TikTok'u nasıl tasarladığını, işlettiğini ve gençlere nasıl tanıttığını hedef alacak.

8 EYALET BAŞSAVCISINDAN DEVASA SORUŞTURMA

Massachusetts eyaleti Başsavcısı Maura Healey, TikTok için başlatılan soruşturmanın, genç kullanıcıların fiziksel ve zihinsel sağlıklarını kötü yönde etkileyip etkilemediğine odaklanacağını söyledi ve şöyle devam etti:

"Çocuklar ve gençler zaten kaygı, sosyal baskı ve depresyon sorunlarıyla boğuştuklarından, sosyal medyanın onların fiziksel sağlıklarına ve zihinsel sağlıklarına daha fazla zarar vermesine izin veremeyiz."

Healey'e göre eyalet başsavcıları, gençleri koruma ve TikTok gibi şirketlerin günlük yaşamlarını nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi alma hakkına sahip. Soruşturmayı California, Florida, Kentucky, Massachusetts, Nebraska, New Jersey, Tennessee ve Vermont Başsavcıları yürütüyor.

TIKTOK SÖZCÜSÜNDEN AÇIKLAMA

TOGG'da denemeler başladı TOGG'da denemeler başladı

TikTok sözcüsü ise ABD’de başlatılan soruşturmayı anlayışla karşıladıklarını dile getirdi. Çinli uygulama, genç kullanıcılar için aldıkları önlemler hakkında bilgi vereceklerini ifade etti.

"Topluluğumuzun refahını korumaya ve desteklemeye yardımcı olan bir deneyim oluşturmaya derinden önem veriyoruz ve eyalet başsavcılarının genç kullanıcıların güvenliğine odaklandığını takdir ediyoruz. Gençler için sahip olduğumuz birçok güvenlik ve gizlilik koruması hakkında bilgi vermeyi dört gözle bekliyoruz."