Ülkemizi sarsan deprem felaketlerinin ardından en çok hasar gören kentlerin başında gelen Hatay'da bulunan Antakya Sinagog'u da ağır hasar gördü. Arama kurtarma faaliyetlerini sinagog çevresinde gerçekleştiren İsrail ekibi hakkında çeşitli iddialar ortaya atıldı. Ekibin arasında Chabad örgütünün de yer aldığı ve sinagogdaki 600 ve 300 yıllık tevrat parşömenlerini şehirden çıkardığı görüldü.

Yaşanan olayla ilgili tespitlerii ortaya koyan 5Gvirusnews'ten Vedat Çalık kaleme aldığı yazısında şu ifadeleri kullandı:

Felaketin ağır yaşandığı Antakya’da bulunan sinagog hasar görmüş, Hatay Musevi Cemaati başkanı Şaul Cenudioğlu ve eşi Fortüne hanım da hayatını kaybetmişti. Bu alanda normal olmayan bir şey görüp görmediklerini sordum. Aynı bölgede çalışan Kocaeli ekibi, bu alanda ilk gün İsrailli ekibin çalıştığını ve alana kimseyi yaklaştırmadıklarını, çıkarttıkları kişileri de helikoptere koyup götürdüklerini öğrenmişler.

Daha önce Antakya’da bulunan havrada,  600 yıllık ve  300 yıllık ceylan derisine el yazması Tevrat’ın olduğunu da bildiğim için bir gelişme olup olmadığını öğrenmek üzere araştırma yaptım ve Türkiye Yahudi Toplumu’nun twitter hesabına da baktım. Aşağıdaki, 7 ve 10 Şubat tarihli paylaşımlar hemen dikkatimi çekti.

Türkiye Yahudi Toplumu 7 Şubat tarihinde resmi twitter hesabında,  arkası dönük bir kişinin muhtemelen Antakya sinagogunda bulunan ceylan derisine yazılmış Parşömenleri alırken görüntüsü vardı.

Diğer ise Chabad örgütünün Türkiye temsilcisi olan, daha çok İslam Ülkeleri Hahamlar İttifakı’nın kurucusu olarak tanıdığımız Mendy Chitrik’in kucağında siyah irice bir torba ve yanında 7 kişi ile birlikte, “Hayırlı Cumalar” ile başlayan 10 Şubat tarihli bir paylaşımdı.

chabad sinagog hatay

Kocaeli depreminde yaşadığım için biliyorum. Ne olursa olsun enkazdan bir şey alırken yakalanmak hoş karşılanmayan bir durum. Anlaşılan Türkiye’deki Yahudi vatandaşlarımızın da bir çoğunun rahatsız olduğu Chabad örgüt üyesi Mendy Chitrik’in 7 Şubat tarihinde Antakya Sinagog’undan aldığı ve tarih eser niteliğinde olan Parşömenler, 10 Şubat tarihinde kucağındaydı. (bkz- video görüntüsü) 

İlginç olan, Türkiye Yahudileri twitter hesabında,  Mendy Chitrik’in  Parşömenleri alırken 7 kişi ile birlikte olduğu ile ilgili paylaşımlarda hiçbir açıklama yoktu. Ama Mendy’nin 11 Şubat tarihli paylaşımında, “Antakya sinagogu hasar gördü, Tevratlar @tyahuditoplumu ekibi tarafından emniyete götürüldü.” denilmekteydi. Fakat, Türkiye Yahudi Toplumunun twitter hesabında veya başka hiçbir yerde açıklama yoktu. Mendy, 7 Şubat günü resmi makamlara bildirmeden ve resmi kişilerin alması gereken tarihi Parşömenleri beraberinde 6 kişi ile birlikte, -yine bu da bir suçtur- muhtemelen İstanbul’a getirdi. Çünkü Antakya emniyet birimlerinden öğrendiğimiz kadar ile böyle bir teslim bulunmuyordu.

İstanbul’a getirilen Parşömenler bir şekilde, Türkiye Yahudi Toplumu’na teslim ediliyor, edilmesi sağlanıyor veya edilmiyor. Yine Mendy’nin paylaşımına göre, “emniyete” götürülüyor.

Burada ne yazık ki bir yalan daha ortaya çıkıyor, çünkü parşömenler güvenli bir yer olan, “emniyete” de götürülmüyor! Onu da Habadçı Mendy’nin ekibinde olan İshak İbrahimzade’nin itirafı ile öğreniyoruz. İbrahimzade,  “Tevrat’lar Türk Yahudi toplumumuzun, sayın hahamının da içinde olduğu bir ekip tarafından Antakya sinagogumuzdan alınmış olup, koruma altındadır. Sinagogumuz ve Antakya’mızın yeniden hayat bulmasıyla mekanlarına geri döneceklerdir … Provokasyona yer vermeyelim !” diyor.

Parşömenleri çalıyorlar sonra da, “Provokasyona yer vermeyelim” öyle mi?

Hatırlatmam gerekirse özellikle sosyal yardım faaliyetleri nedeniyle dünyanın en tanınmış, en yaygın faaliyet gösteren ve en büyük Hasidik Hareketlerinden birisi olan Chabad’ın 18. YY (1775) sonlarına doğru Rusya’da kurulurken, kendisine 2500 yıllık geçmişi olan Antakya’da yeni bir derinlik kazandırmak istediği anlaşılıyor. Ve 600 yıllık tarihi parşömenlere de sahip olmak istiyor.

Zaten Mendy Chitrik, 13 Ağustos 2021 tarihinde Antakya Sinagog’una gelerek Parşömenlerin yerini de görüntülemiş, deprem zamanında soluğu burada almıştır.

Sonuçta Chabad örgütünün üyesi  Mendy Chitrik, kayıtları Antakya’da olan tarihi bir eseri izinsiz yerinden alarak İstanbul’a getirmiştir.Teslim edilsin veya edilmesin ağır suç işlenmiştir.

Ülkemizdeki tarihi eserler öncelikli olarak T.C. Devleti’nin envanterinde ve korumasındadır.

Gösterilecek  hiçbir mazeret, işlenmiş olan ve  yeterinden fazla da belgesi bulunan bu suçu ortadan kaldırmaz.  

'Temel atılıp bırakıldı' iddiası sonrası görüntülü paylaşım: Defne Devlet Hastanesi'ndeki çalışma devam ediyor 'Temel atılıp bırakıldı' iddiası sonrası görüntülü paylaşım: Defne Devlet Hastanesi'ndeki çalışma devam ediyor

Depremin yaşandığı felaket alanında bulunan bir kozmetik dükkanında, parfüm ve küpe çalan kadına vatandaşların tepkisi ne ise Habadçı Mendy’e daha da ağırı olmalıdır.