Avrupa Parlamentosu 2022 Türkiye Raporunu Strazburg'daki genel oturumda kabul etti. 622 parlamenterin oy kullandığı oturumda 448 'evet', 67 'hayır' ve 107 'çekimser' oyla kabul edilen rapor, Türkiye'ye yönelik sert eleştiriler içeriyor. Raporda, Türkiye'de demokrasi, hukuk devleti ve temel hak ve özgürlüklere saygı alanlarında elle tutulur ilerleme kaydedilmediği belirtiliyor. Bu olmadan da AB ile üyelik müzakerelerinin yeniden başlama şansı olmadığı mesajı veriliyor. Raporda ayrıca, Türkiye'nin Rus sermayesine sığınak olmaktan vazgeçmesi talep ediliyor.

“Türkiye'de demokrasi, hukuk devleti ve temel hak ve özgürlüklere saygı alanlarında elle tutulur ilerleme kaydedilmedi” denilen raporda geçen yıl olduğu gibi bu yılda üyelik müzakerelerinin resmen askıya alınması isteniyor. Ukrayna'ya desteği için Ankara'ya teşekkür edilin raporda, Ankara'dan Rus yöneticiler ve Rus oligarkları hedef alan yaptırımlarla ilgili tutumunu gözden geçirmesi ve Rus sermaye ve yatırımları için 'sığınak olmayı bırakması' isteniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geleneğini bozmuyor! Seçim sonrası yurt dışı rotası belli oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan geleneğini bozmuyor! Seçim sonrası yurt dışı rotası belli oldu

Raporda öne çıkan başlıklar şu şekilde:

Gereken reformlar konusunda siyasi irade bulunmuyor.
Türkiye'deki mevcut ekonomik durum 'kaygı verici'.
Cumhurbaşkanlığı bağımsız olması gereken Merkez Bankası ve İstatistik Kurumu gibi kurumlara müdahale ediyor. Bu kurumların bağımsızlığı AB üyeliği için vazgeçilmez kriter.
Hukuksal güvenliğin olmaması yabancı yatırımları ciddi biçimde tehlikeye sokabilir.
Türk hükümeti, Osman Kavala davasında AİHM kararına açıkça meydan okuyarak, AB üyelik sürecini yeniden başlatma emellerini kasten imha etti.
Türkiye ve AB, üyelik sürecine paralel olarak, üst düzey diyalog ve modernleştirilmiş bir anlaşma vasıtasıyla, 'demokrasi, hukuk devleti ve temel hak ve özgürlüklere saygı koşullu, yeni, dengeli ve mütekabiliyet ilkesine dayalı ortaklık' arayışına girmeli.
Türkiye ekonomik ve stratejik planda önemli ortak. Ticaret, göç, kamu sağlığı, iklim, ekolojik dönüşüm, güvenlik ve terörle mücadele gibi müşterek çıkar alanlarında Türkiye'yi önemli bir komşu.
Türkiye, aday ülkeler arasında AB'nin dış ve güvenlik politikasına en uzak ülke.
Türkiye ve AB'nin Kafkasya, Suriye, Irak ve Libya politikaları çelişiyor.
Türkiye Kıbrıs'ta iki devletli çözüm önerisinden vazgeçmeli.
Ankara, (sözde) Ermeni soykırımını tanımalı.
Öte yandan göç ve sığınmacılar konusunda işbirliğinin devamını savunan rapor, bu alanda Mart 2016'da imzalanan siyasi deklarasyona iki tarafın da saygı duymasını istiyor ve Türkiye'ye yönelik göç baskısını anladığını belirtmekle birlikte, Türk hükümetinden göçmenleri 'siyasi malzeme' olarak kullanmamasını istiyor. Raporda Ankara'nın, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Diyanet aracılığıyla 'AB'deki Türk diasporasını kontrol etmek istediği' de belirtiliyor.

Türkiye'nin 'Afrika, Balkanlar, Yakın Doğu ve Kuzey Afrika'da AB karşıtı dezenformasyon yaydığı şüpheleri üzerine AB Dış İlişkiler Dairesi Stratejik İletişim biriminden konuyla ilgili dosya hazırlayarak AP'ye sunması' talep ediliyor.