Erol Aksoy kimdir?

1946 yılında Denizli'de doğdu. Babası Fehmi Kaya Aksoy’dur. Galatasaray‘da ilkokul ve ortaokul sonrası liseyi Fransa’da bitirdi.

ABD‘de Massachussetts Institute of Technology’de (MIT) elektrik mühendisliği okudu. 1968 yılında mezun oldu. Türk Eğitim Vakfı bursu ile Harvard Business School’da iş idaresi dalında master yaptı. Yaz tatillerinde 1972 yılında Dünya Bankası’nda çalışırken Turgut Özal ile tanıştı. Bir başka yaz da İstanbul‘da ÖSYM‘nin ilk merkezi sınav otomasyon projesinin içinde yer aldı. Askerlik hizmetinin 6 ayı Tuzla Piyade Okulu’nda, bir yılı da Ankara‘da geçti. Okul bitikten sonra Dünya Bankası Smith Barney Amerikan Yatırım Bankası’nda New York’ta 2 yıl ve ardında bu bankanın Paris şubesinde de 2 yıl çalıştı. Sonra Türkiye’ye döndü.

1978 yılında Türkiye’ye döndükten sonra Koç Holding‘te Finansman Koordinatörlüğü; Garanti Bankası‘nda Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdürlük yaptı. 1981 yılında Garanti Bankası’ndan ayrıldı. Garanti Bankası’ndan ayrıldıktan sonra Çukurova Grubu‘ndan teklif aldı. Yapı Kredinin ufak bir iştiraki olan eski Selanik Bankası, yani Uluslararası Endüstri ve Ticaret Bankası’na genel müdür oldu ve adını değiştirip Interbank yaptı. 1984 yılında ayrıldı. 1984 yılında İktisat Bankası‘nı devir alarak sahibi oldu. Böylece Çukurova Grubu’nun bankasının başından ayrılıp, kendi bankasının sahibi olabilen ilk profesyonel yönetici olma unvanını da aldı.

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Erol Aksoy’un yaptığı Avrupa ve Amerika Holding A.Ş., farklı sektörlerde faaliyet gösteren grup şirketlerini aynı çatı altında toplamak üzere 1992 yılında kuruldu.

Erol Aksoy, yurt dışındaki ilk bankasını Fransa‘da satın aldı. Merkezi Paris‘te bulunan Banque Internationale de Commerce de Paris’in hisselerinin yüzde 75’i İktisat Bankası’nın denetimine geçti. Aksoy, bu bankanın yanı sıra, Londra‘daki kolu BIC International Credit Ltd of London’un da Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütüyordu.

O DÖNEMİN EN BÜYÜK YATIRIMI

Erol Aksoy, Fransa’dan sonra 1990 yılında ABD‘de de bir banka satın aldı. New York‘ta faaliyet gösteren özel bir banka olan The Park Avunue Bank N.A hisselerinin üçte ikisine sahip oldu. Aksoy’un bu adımı o dönemde bir Türk vatandaşı tarafından yapılan en büyük yatırım olarak nitelenmişti.

SHOW TV'Yİ KURDU

1991 yılında Türkiye’nin 2. özel televizyonu olan Show TV‘yi kurdu. Ardından 1993 yılında Sabah gazetesinin eski sahibi Dinç Bilgin ve Hürriyet gazetesinin eski sahibi: Erol Simavi ile ortaklık kurdu. Hürriyet gazetesi 1992 yılında Erol Aksoy, Dinç Bilgin ve Erol Simavi’nin ortak girişimi haline geldi. Dinç Bilgin ile beraber 1993 yılında Cine 5‘i kurdu ve Türkiye’de ilk kez şifreli yayın teknolojisini kullandı. İlerleyen yıllarda lig maçlarını aldı. 1994 yılında Hürriyet gazetesini Aydın Doğan’a sattı.

15 Aralık 1994 tarihinde Dinç Bilgin ile beraber Sabah Gazetecilik bünyesinde Yeni Yüzyıl gazetesini kurdu.

Türkiye’nin ilk yerli çocuk kanalı Maxi TV’yi ve Supersport TV adında bir spor kanalı kurdu. Analog platformdaki sistemini dijitale çevirdi fakat lig’i izletme hakkını Teleon alınca başarısız oldu. 1999 yılında Show TV’nin önce hisseleri, ardından da tamamını Mehmet Emin Karamehmet‘e sattı.

15 Mart 2001 yılındaki krizde İktisat Bankası, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildi. 2004 yılında İktisat Bankasının borçları nedeniyle tüm şirketlerine TMSF tarafından el konuldu.

2006 yılında TMSF ile anlaşma yapıp Cine5 ve diğer Tv kanallarını geri aldı ancak taahhüt verdiği zaman diliminde borçlarını ödemediği için 2008 yılında TMSF tekrar hepsini geri aldı.

Aksoy bir dönem Sakaryaspor'u satın almış daha sonra satmıştır.

İKTİSAT BANKASI VURGUNUYLA YURT DIŞINA KAÇTI, TMSF MÜCADELE EDİYOR

Bir milyar dolarlık vurgun yaptığı gerekçesiyle hapis cezası kesinleşince yurt dışına kaçan Erol Aksoy'a karşı TMSF'nin ABD ve Fransa'daki mahkemeleri devam ediyor. Şirketlerine ve mülklerine ihtiyati tedbir kararı konulmuş durumda. Bilindiği üzere TMSF, Aksoy'un içini boşalttığı İktisat Bank mağdurlarının zararlarını karşılamaya devm ediyor.

Erol Aksoy, İnci Aksoy ile evlidir ve Eda ve Kerim adlı iki çocuk babasıdır.