2022'in Temmuz ayında The Telegraph gazetesi, Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın NATO'nun bir sonraski Genel Sekreteri olabileceğini yazmıştı. Haber, o dönem için büyük ses getirmişti.

Ancak, mevcut Genel Sekreter Jens Stoltenberg'ün görev süreci, Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açması sebebiyle 2023 Eylül'e kadar uzatılmıştı. Eğer görev süresi uzatılmasaydı, Stoltenberg, Norveç Merkez Bankası Başkanı olacaktı.

BORİS JOHNSON, NATO GENEL SEKRETERİ OLMAK İSTİYOR

Ukrayna gazetesi European Pravda'ya konuşan Boris Johnson, "NATO Genel Sekreteri olmak istiyor musunuz?" sorusuna, "NATO'yu yönetmek mi? Bu harika bir fikir, çok iyi bir fikir. Bu fikre sahip olduğumu vurgulamak istiyorum ve kimsenin burada bir aday olduğunu unutmamasını istiyorum. Bu kez belki şansım yaver gidebilir" şeklinde cevap verdi.

"Kendimi kesinlikle bir aday olarak görüyorum. Bu iyi ve önemli bir pozisyon" diyen Johnson, eski İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin "Bir sonraski NATO Genel Sekreteri AB'den olmalı" sözlerini desteklediğini ancak AB dışında da başka aday seçeneklerinin olabileceğini söyledi.

"HER ZAMANKİNDEN DAHA GÜÇLÜYÜZ"

Irak Başbakanı es-Sudani Başkan Erdoğan'ın davetiyle Türkiye'ye geliyor Irak Başbakanı es-Sudani Başkan Erdoğan'ın davetiyle Türkiye'ye geliyor

NATO'nun şu anki konumuyla her zamankinden daha güçlü olduğunu vurgulayan İngiliz siyasetçi, yakında zamanda İsveç ve Finlandiya'nın da ittifaka katılacağını söyledi.

Boris Johnson ayrıca, Ukrayna'nın da NATO üyesi olması gerektiğini belirtti.

STOLTENBERG'ÜN GÖREV SÜRESİ TEKRAR UZATILABİLİR

Bazı kaynaklar, NATO müttefiklerinin Stoltenberg'ün görev süresini Nisan 2024'e kadar uzatmak istediğini, Genel Sekreterin ise 2023 sonbaharında görevini bırakmak istediğini söyledi.