CHP'li Ağbaba, TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarına "TÜİK verileri şimdiden sümen altı ederek memur ve emekli zamlarını adeta gasbetmeye başlamış durumda.TÜİK kendince yapılan zamları görmemezlikten geliyor." sözleriyle tepki gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mayıs ayı enflasyon oranını açıkladı. Enflasyon mayısta yükselişini sürdürerek aylık bazda yüzde 2,98 artarken yıllık bazda ise yüzde 73,50 oldu.

Açıkladığı verilerle tartışmaların hedefinde olan TÜİK'in rakamlarına tepkiler geldi. Enflasyon verilerini değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Gelecek ay açıklanacak enflasyon verileriyle milyonlarca memur ve emeklinin alacağı zam oranı belli olacak. TÜİK verileri şimdiden sümen altı ederek memur ve emekli zamlarını adeta gasbetmeye başlamış durumda." ifadesini kullandı.

Ağbaba, yazılı açıklamasında, TÜİK tarafından açıklanan mayıs ayı enflasyon verilerini değerlendirdi.

Mustafa Yeneroğlu, İçişleri Bakanı Soylu ve EGM müdürünü istifaya çağırdı Mustafa Yeneroğlu, İçişleri Bakanı Soylu ve EGM müdürünü istifaya çağırdı

"TÜİK KENDİNCE YAPILAN ZAMLARI GÖRMEMEZLİKTEN GELİYOR"

Mayıs ayında ülkede her şeye zam geldiğini, buna karşın TÜİK'in aylık enflasyon artışını sadece yüzde 2,98, yıllık enflasyon artışını ise yüzde 73,50 olarak açıkladığını belirten Ağbaba, şunları kaydetti:

"Gelecek ay açıklanacak enflasyon verileriyle milyonlarca memur ve emeklinin alacağı zam oranı belli olacak. TÜİK verileri şimdiden sümen altı ederek memur ve emekli zamlarını adeta gasbetmeye başlamış durumda. Türkiye her yeni güne yeni bir zam haberiyle uyanırken, TÜİK kendince yapılan zamları görmemezlikten geliyor. TÜİK adeta kör taklidi yaparak milyonlarca yurttaşın emeğini ve alın terini yok saymaya devam ediyor."