Millet İttifakı'nda, 2023 yılında kimin Cumhurbaşkanı adayı olacağı konusunda anlaşmazlık derinleşiyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kendisini aday olarak ön plana çıkarırken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener CHP'li belediye başkanı Ekrem İmamoğlu yanında saf tutuyor.

Milliyet yazarı Zafer Şahin de bugün Akşener ile Kılıçdaroğlu arasında yaşanan bu soğuk savaşın kodlarına ilişkin önemli bir köşe yazısı kaleme aldı.

Şahin, "CHP’nin Akşener’e bakışı" başlığını taşıyan yazısında CHP’nin ulusalcı kanadından, eski Aydın Milletvekili Metin Lütfü Baydar'ın partililere gönderdiği bir mektubu gündeme taşıdı.

Baydar'ın mektubunda İyi Parti’den ‘Prematüre Parti’ diye bahsettiğini belirten Şahin şu ifadeleri kullandı;

"Meral Akşener’in yaptığı siyasi ataklarla CHP’yi pasifize etmeye çalıştığını söylüyor. Akşener’e bakış açısı böyle olan tek CHP’li Baydar değil. Kılıçdaroğlu’nun ite kaka siyaset sahnesine soktuğu İyi Parti’den rahatsız olan CHP’li çok. Şehit yakınlarına küfreden İyi Partilinin geçtiğimiz hafta paylaştığı “Yükselişimizden sadece AK Parti ve MHP’nin rahatsız olduğunu zannetmiyorsunuz değil mi?” mesajının hedefi CHP."

Şahin, Baydar’ın mektubundan şu ilginç ifadeleri de köşesine taşıdı;

- Akşener, İmamoğlu için yaptığı ‘Rabbi yesir’ tanımı üzerinden parti liderimizin Cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıkıyor. İşin daha kötüsü, CHP’li bir belediye başkanını adaylaştırmaya çalışarak kendisi için “Başbakanlık” makamı yaratıyor.

- Esas hedefi ana muhalefet olmak ve AK Parti ile masaya oturmak. Zamanı geldiğinde Kemal Bey ile vedalaşacak.

- CHP’nin kıytırık partilerle buluşup, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” seanslarıyla partiyi ve seçmeni oyalama oyunundan vazgeçmesi lazım. Kemal Bey seçilemese bile CHP’yi Meclis’te birinci parti yapabilir. Kıytırık partilerle vedalaştığımız an CHP’nin birinci parti olma şansı çok yüksektir.