ABD Başkanı Joe Biden'ın Çinli mevkidaşı Şi Cinping ile yaptığı görüşmede, Çin'in Tayvan'a karşı ve Hint-Pasifik bölgesindeki "saldırgan tavrı", ekonomik ilişkilerdeki gerginlik ve Çin'in Rusya-Ukrayna savaşına karşı tutumu gibi konular ele alındı.

Bulgaristan ordusunda uyuşturucu ve alkol kullanımını yasaklandı Bulgaristan ordusunda uyuşturucu ve alkol kullanımını yasaklandı

ABD Başkanı Joe Biden ile Çinli mevkidaşı Şi Cinping'in 2 saat 17 dakikalık görüşmesi sona erdi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Biden'ın göreve gelmesinden bu yana Şi ile yaptığı 5'inci görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'a yapacağını açıkladığı ziyaret, iki ülke arasında son dönemde gerilime yol açmıştı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, dün yaptığı açıklamada, görüşmede, Çin'in Tayvan'a karşı ve Hint-Pasifik bölgesindeki "saldırgan tavrının", ekonomik ilişkilerdeki gerginliğin ve Çin'in Rusya-Ukrayna savaşına karşı tutumunun ele alınacağını aktarmıştı.

Biden, henüz bu konuda bir karara varmadığını açıklasa da ABD'nin Çin'e yönelik gümrük vergilerini kaldırıp kaldırmayacağının da bu görüşmede gündeme gelmesi bekleniyordu. Görüşmenin ayrıntılarına ilişkin Beyaz Saray'dan henüz bir açıklama yapılmadı.