Erdoğan, ilk olarak Özbekistan'da düzenlenecek Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi'ne katılacak. Daha sonra ise Birleşmiş Milletler 77'nci Genel Kurulu'na katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne gidecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın diplomasi trafiği yeni haftada devam edecek.

Erdoğan, 6-8 Eylül tarihleri arasında Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan'ı kapsayan Balkan turu gerçekleştirdi.

Erdoğan, Özbekistan'a gidecek

Bu kez 15-16 Eylül'de Özbekistan'ın Semerkant şehrinde düzenlenecek Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılacak.

Bakan Yanık: LGBT lobisini görmemek için kör olmak lazım Bakan Yanık: LGBT lobisini görmemek için kör olmak lazım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Perşembe ve Cuma günleri Semerkant’ta düzenlenecek Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Zirvesi’ne iştirak edecek. 14 ülke devlet başkanının katılacağı zirvede Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile "tahıl koridorunu" görüşecek.

Putin’in “Tahıllar maalesef zengin ülkelere gidiyor” açıklamasının ardından Erdoğan, Rus ürünlerinin de yine Türkiye koordinasyonunda gemilerle koridordan gönderilmesini isteyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sonraki durağı ABD

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir sonraki durağı Amerika Birleşik Devletleri olacak. New York'ta, Birleşmiş Milletler 77'nci Genel Kurulu'na katılacak.

Erdoğan’ın ABD programı 17-22 Eylül tarihlerini kapsayacak.

20 Eylül'de Genel Kurul'a hitap etmesi beklenen Erdoğan; Rusya-Ukrayna savaşından tahıl sevkiyatına, terörle mücadeleden Yunanistan ile yaşanan gerilime kadar pek çok kritik başlıkta dünyaya mesajlar verecek. Türkiye'nin kırmızı çizgilerini dile getirecek.

Erdoğan'ın liderlerle dirsek teması New York'ta da sürecek. Cumhurbaşkanı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu marjında birçok devlet ve hükümet başkanı ile yüz yüze görüşecek.

Erdoğan’ın İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in 19 Eylül’de yapılacak cenaze törenine katılması da planlanıyor.