Erdoğan: Meral Akşener hayali bir makama talip oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin haftalık grup toplantısında Meral Akşener'in 'başbakanlığa talibim' sözlerine cevap verdi.

Siyaset 06.10.2021 - 14:46 06.10.2021 - 14:47

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının bir bölümünde geçtiğimiz haftalarda 'Cumhurbaşkanlığına aday değilim başbakan adayıyım' çıkışına cevap verdi. Erdoğan, "Meral Akşener hayali bir makama talip oldu. HDP, Millet İttifakındaki gizli ortaklık hakkını kullanarak bu hanımefendiyi veto etmiştir." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ilgili bölümü şöyle:

CHP'nin başını çektiği ittifakın diğer ortağının başındaki hanımefendi var. HDP'nin Milleti İttifakı'nın ortağı olduğu gerek yönetici beyanları ile gerekse CHP belediyelerinin uygulamaları ile bir gerçektir. İYİ Parti'nin bu gerçeğe kör sağır kalarak kendi konumunu koruma çabası artık sürdürülebilir değildir. Bu partinin başındaki hanımefendinin başbakanlığa talip olması da trajikomiktir. Meral Akşener hayali bir makama talip oldu. HDP, Millet İttifakındaki gizli ortaklık hakkını kullanarak bu hanımefendiyi veto etmiştir. Hayali bir makama talip olunmamasının gerisinde bu vetonun sineye çekilmesi vardır. Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile yönetildiği ve yönetileceği aşikarken, bu tartışmaların gündeme getirilmesinin ardında bu veto vardır. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin. Mücadeleyi er meydanında milletin önünde yapmak yerine kapalı kapılar ardında yapanların akıbeti böyle olacaktır. Şimdi çıkıp buna da itiraz edecekler.

Her şey bir yana Türk siyaseti böyle bir fotoğrafı hak etmiyor. Birbirlerinden hiçbir farkı yok, akşam yalan, sabah yalan. Dün söylediğini bugün inkar eden bir yapı. Kafalarında gezdirdikleri kırk tilkinin kuyruklarını birbirlerine dolaştırdıkları için yarın hangi çukura yuvarlanacaklarını kimse bilemez. Bu kifayetsizlerin ihtiraslarına çocuklarımızın geleceklerini emanet edemeyiz. Kendilerince yumuşak karın olarak gördükleri yerlere yumruk sallayanlara bu millet Allah'ın izni ile izin vermeyecektir. Bu kirli muhalefet uygulamalarını reddediyoruz. Kılıçdaroğlu nereden tutsanız elinde kalacak şekilde tel tel dökülüyor. Yalanlarını ortaya sermekten biz yorulduk. Bu zat aynı yalanları mütemadiyen tekrarlamaktan vazgeçmiyor. Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz. Tam da böyle bir profil iel karşı karşıyayız. Allah'tan korksa iftira etmez, kuldan korksa yalan söylemez.

Yorumlar