Dünyada toplu ulaşımın en pahalı olduğu şehirler açıklandı! İstanbul zirveyi... Dünyada toplu ulaşımın en pahalı olduğu şehirler açıklandı! İstanbul zirveyi...

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, yıkım öncesi alanda yaptığı konuşmada, kentsel dönüşüm çalışmalarının deprem öncesine dayandığını söyledi.

Belediye olarak yerinde dönüşüme önem verdiklerini belirten Köken, "Bu bölgeden kimsenin taşınmayacağı bir dönüşümü yapmaya gayret ediyoruz. Kim kime, nasıl oy verdi, beni ilgilendirmez. Vatandaşlarımızla sağlıklı ortamlarda, sağlıklı ilişkiler kurmak istiyorum. Bir felaket yaşandığında en azından vatandaşlarımıza 'başsağlığı'na değil, 'geçmiş olsun'a gelelim." diye konuştu.

Köken, ilçenin her bir köşesinde paydaşlarla çalışmalara devam edeceklerini vurguladı.

Açıklamanın ardından Öğretmenler Sitesi'ndeki blokların yıkımı gerçekleştirildi. Yıkım çalışmalarını, Eyüpsultan Belediyesi Meclisi üyeleri, müteahhit firma yetkilileri, mahalle muhtarları ve site sakinleri de izledi.

- "Kentsel dönüşüme ağırlık verilsin"

Site sakinlerinden Ahmet Salih Kurt, kentsel dönüşümdeki anlaşmazlıkların, deprem gerçeği göz önünde bulundurularak yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade ederek, "Can kayıplarının önüne geçebilmek için tüm Türkiye'de insanlar uzlaşsın, kentsel dönüşüme ağırlık verilsin." dedi.

Zehra Şeyban da alandaki anlaşmazlıkların çözüme kavuşturulmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, "Aynı konumumuz, aynı mahallemiz, aynı metrekarelerimiz yeni bir şekilde bize teslim edilecek. Eski komşularımızla tekrar bir araya geleceğiz. Bundan dolayı çok mutluyuz." ifadelerini kullandı.

Yıkım çalışmasını 30 yıllık komşusuyla izleyen Saadet Alp ise "Biraz duygulandık tabii bu manzarayı görünce ama bir yandan da seviniyoruz." dedi.

İlçede "Saçak Parseller" olarak adlandırılan Akşemsettin, Çırçır, Yeşilpınar ve Karadolap mahallelerindeki 6 bin 500 konutu kapsayan kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor.