Türkiye, Ukrayna, Rusya askeri heyetlerinin ve BM heyetinin katılımıyla gerçekleştirilen 4'lü tahıl zirvesi sonuç verdi. Rusya ile Ukrayna mutabakata vardı. İki ülkenin tahılının dünya pazarlarına satılması hususundaki nihai metin "Tahıl Sevkiyatı Anlaşması" İstanbul'daki tören sonrasında imzalanacak.

Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza töreni bugün İstanbul'da yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Ukrayna ve Rusya taraflarının katılımıyla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in hazır bulunacağı tahıl sevkiyatı anlaşması imza töreni 16.30’da Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleştirilecek.

Bununla birlikte Ukrayna Cumhurbaşkanı Danışmanı Podolyak, görüşmeden önce açıklamalarda bulundu. Podolyak, tahıl anlaşması çerçevesinde Rus gemilerinin nakliyat yapamayacağını, Ukrayna gemilerine eşlik edemeyeceklerini ve Ukrayna limanlarında Rus temsilci olmayacağını bildirdi.

Podolyak sözlerine şöyle devam etti:

"Rusya ile herhangi bir anlaşma imzalamayacağız, Ukrayna ve Rusya, BM ile tahıl ihracatı konusunda paralel anlaşmalar yapacak."

Dğer taraftan, Ukrayna Altyapı Bakanı Vladislav Krikliy de tahıl anlaşması için istanbul'a geldi.

RUSYA SAVUNMA BAKANI TÜRKİYE'YE GELMEK ÜZERE YOLA ÇIKTI

Reuters’ın haberine göre, konuyla ilgili bilgilere sahip üç kaynak, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun Ukrayna'nın Karadeniz’deki ihracatını yeniden başlatacak anlaşmanın imzalanacağı törene katılmak üzere Türkiye'ye doğru yola çıktı. 

Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve gıda maddelerinin deniz yoluyla sevkine ilişkin Türkiye, Rusya, Ukrayna askeri heyetleri 14 Temmuz'da İstanbul'da bir araya gelmişti.Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve gıda maddelerinin deniz yoluyla sevkine ilişkin Türkiye, Rusya, Ukrayna askeri heyetleri 14 Temmuz'da İstanbul'da bir araya gelmişti.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tahıl koridoru anlaşmasında gelinen son noktaya ilişkin, "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki diplomatik çabalarımız sonuç veriyor. Tüm dünyayı etkileyen gıda krizinin çözümü için ilk adımı yarın BM Genel Sekreteri, Rusya ve Ukrayna heyetleriyle birlikte İstanbul’da atacağız. İhtilafın çözümü için çabalarımızı sürdüreceğiz." açıklamasında bulundu.

UKRAYNA'DAN KOŞULLU DESTEK

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, tahıl koridoru anlaşmasını, ülkenin güney bölgesinin ve Karadeniz'deki askeri birliklerinin güvenliği garanti altına alınırsa destekleyeceğini açıkladı.

ABD: MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ

ABD, Türkiye'nin ev sahipliğinde imzalanacak olan Ukrayna'nın Tahıl Sevkiyatı Anlaşması'nı memnuniyetle karşıladıklarını, BM ve Türkiye'nin çabalarını takdir ettiklerini açıkladı.

Günlük basın toplantısında sorulara yanıt veren Dışişleri Sözcüsü Ned Price, imza törenine ilişkin "Bu anlaşmayı memnuniyetle karşılarız. BM Genel Sekreteri'nin sıkı çalışmasını takdir ediyoruz. Türk müttefiklerimizin orada ortaya koyduğu gayretli çalışmaları alkışlıyoruz." dedi.

Price, bunun sadece ABD için değil G-20 ülkelerinin de desteklediği bir anlaşma olduğunu belirtti.

Bugün Türkiye'nin desteğiyle imzalanacak anlaşmayla Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın serbest bırakılması hedefleniyor. Bugün Türkiye'nin desteğiyle imzalanacak anlaşmayla Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın serbest bırakılması hedefleniyor. 

Rusya'yı "gıda ürünlerini silah olarak kullanmakla" suçlayan Price, anlaşmanın uygulanmaya başlamasını dört gözle bekleyeceklerini ancak Rusya'nın da tahıla blokaj uygulamasından sorumlu tutulması gerektiğini kaydetti.

Sözcü, sözlerini şöyle sürdürdü:

Erdoğan'dan başörtülüleri hedef alan Üstün Dökmen'e tepki Erdoğan'dan başörtülüleri hedef alan Üstün Dökmen'e tepki

"Görüşmelerde BM Genel Sekreteri'ni destekledik, Türk müttefiklerimizi destekledik diyebilirim. Elbette Ukraynalı ortaklarımızı da bu konudaki çabalarında destekledik. BM tarafından çeşitli aşamalar konusunda bilgilendirildik. Uzmanlarımız notları karşılaştırdı ve notları paylaştı. Aynı şey Türk müttefiklerimiz, Ukraynalı ortaklarımız için de geçerli. Yine, zaten bu noktada olmamalıydık. Bu, Rusya Federasyonu'nun gıdayı silahlandırmak için kasıtlı bir kararıydı. Son bir saat içinde duyduklarımız sevindirici bir gelişme. Ancak asıl önemli olan bu anlaşmanın uygulanmasıdır. Tabii ki ortaklarımızla Rusya'yı bunun uygulanmasından sorumlu tutmak için çalışmaya devam edeceğiz."

BM ve Türkiye, Ukrayna tahılını Karadeniz üzerinden ihracatını yeniden başlatmak ve Rusya'dan tahıl ve gübre sevkiyatlarını kolaylaştırmak için arabuluculuk yapıyor.