banner29

Yıldırım: 'En büyük beceriksizliğimiz yaptıklarımızı anlatamamak!'

Eski Başbakan ve TBMM eski Başkanı Binali Yıldırım, katıldığı bir kongrede konuşma yaptı. İnternet ve dijital ile birlikte yeni bir düzenin dünyayı etkisi aldığını aktaran Binali Yıldırım; "Biz yaptıklarımızı anlatamadık, iktidarımızın en büyük zaafı ve beceriksizliği yaptıklarımızı dile getirememktir." dedi.

Gündem 26.10.2019, 18:33 26.10.2019, 18:54
Yıldırım: 'En büyük beceriksizliğimiz yaptıklarımızı anlatamamak!'

"TEK YOL TEK KUŞAK PROJESİNİN ADI DEĞİŞTİ"

Tek Yol Tek Kuşak diye başlayan projenin değiştiğini söyleyen Yıldırım, "Şu anda 'yol ve kuşak' diye değişti. Çünkü, 'tek yol tek kuşak' deyince kuzey, güney ve orta koridor var. Ülkeler arasında hoşnutsuzluk meydana geldi. O yüzden projenin adını genelleştirdiler. Tarihi İpek Yolu bir güzergahtan ibaret değil. Asırlarca doğu ile batı arasında, Avrasya Coğrafyası'nda zenginliğin göç ettiği bir güzergah olmuş. Bu güzergah tam bir yol ağıdır" diye konuştu.

DİJİTAL ÇAĞLA DÜNYA KÜRESEL KÖY HALİNE GETİRİLİYOR

2000'li yılların başında dünyanın dijital çağla tanıştığını aktaran Yıldırım, "Dijital çağın hedefi, dünyamızı küresel köy haline getirmektir. Ülkeleri birbirine daha fazla yakınlaştırmak ve küresel refahın daha adil dağılmasını sağlamak. Böylece bölgesel ve küresel huzursuzlukların ortadan kaldırılması. Hedef güzeldi ancak gerçekleşen bu olmadı. Dünyadaki servetin ve refahın gittikçe adil olmayan bir şekilde geliştiğini görüyoruz. Gelişmiş batı ülkeleri sermayenin dolaşımını sağladılar ama insanların dolaşımını engellediler, malların dolaşımını kısıtladılar. Gelişmekte olan ülkelerin iş gücünü, üretim kabiliyetini sağladıkları sermayeyle sömürmeye devam ettiler. Bu da bölgesel huzursuzlukları daha da artırdı" ifadelerini kullandı.

"YAPTIĞIMIZ PROJELERİ ANLATAMIYORUZ"

Geleceğin akıl terinde, insanda olduğunu söyleyen Yıldırım, yatırımın insana yapılması gerektiğini söyledi. Marmaray'ın dünya projesi olduğunu belirten Yıldırım, "Avrasya Tüneli'ni yaptık. İddia ile söylüyorum, İstanbul'un bilinen tarihinde bir dönem içinde bu kadar hizmeti hiç kimse gerçekleştiremez. Evet hizmet önemlidir ama son seçimlerde gördük ki yeterli değildir. Hizmeti tabi ki yapacağız ama insanların gönlüne giden yollarda da kusur içinde olmayacağız. 2 gün önce bir tweet gördüm hanımefendi atmış diyor ki 'Ekrem başkan eline sağlık Marmaray'a bindim, çok güzel olmuş iyi ki yapmışsın' iktidarımızın en büyük zaafı, beceriksizliği yaptıklarımızı anlatamıyoruz" dedi.

ÜRETEN BİR NESİL OLMALIYIZ"

Kongreye ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını söyleyen İGÜ Mütevelli Heyet Başkanı Abdülkadir Gayretli ise, "Türkiye dünya liderliğine koşan bir ülke. Böyle bir ülkede hepimizi birlik ve beraberlik içinde, bulunduğumuz yerde en iyisi olma azmiyle hareket etmeliyiz. Dünyada olmayan yenilikleri yapmak suretiyle gerçekten olmamız gereken noktaya doğru koşmalıyız. Çünkü nasıl Sanayi Devrimi'ni kaçırdık şu anda elimizde dijital devrim fırsatı var. Bu dijital devrimi iyi bir şekilde kullanır ve üniversite ile sanayi iş birliğiyle dünyada olmayan yenilikleri yaparsak kısa zamanda biliyorum ki Türkiye şahlanacaktır. Üreten bir nesil olmalıyız. Üniversite olarak öğrencilerin üretmesi için projeler yapmalarını teşvik ediyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 6 yıl önce 'yerli araba üretecek bir babayiğit var mı?' demişti. 'Bu babayiğit biz olmalıyız' dedim ve kolları sıvadık. Yerli arabayı yaptık, 'yerli araba babayiğit' olarak patentimizi aldık" diye konuştu.

Yorumlar (3)
Selmet aydın 1 yıl önce
Millet nankör
Selmet aydın 1 yıl önce
Millet nankör bu millete ne kadar yaparsan yap bilmez ama hepsi bir degil ama cogu ayni oara icin ulkesini sararlar
kenan 1 yıl önce
biz anlatıyoruz da bize sahip çıkanmı oldu.. aman palazlanır bizim koltuğa oturur sandılar bizleri.. oysa bizim için ak parti bir davanın simgesi ak partiden öte bir hal. biz bu yüce davanın temsilcisi bildik ak partiyi.. bu yolda da biz yine anlatma gayreti içinde olacağız.. Peugeotun haberlerini şirket haberi adı altında ücretsiz sunun AA bugün bakanlıkların devletin haberlerini para ile satıyor.. önce onu bir değiştirin. kamu haberlerini ücretsiz servis etsinler ki kullanalım..
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?