Depresyon, yaşamlarının herhangi bir noktasında 4 kadından 1’ini etkileyen bir hastalıktır. Kadınların diğer zamanlarında olduğu gibi hamilelik sırasında ve sonrasında görülebilir ve diğer gebeliklerinde tekrarlanabilir bir durumdur. peki majör depresyon nedir?

Majör Depresyon Nedir?

Majör depresyon bir duygudurum bozukluğudur. Araştırmalar duygudurum bozukluklarının, beyin kimyasında değişiklikleri içeren biyolojik hastalıklar olduğunu göstermektedir. Bazı bireylerde hiçbir belirgin dış sebep olmadan depresyon gelişebilse de, duygusal stres bazen bazı değişiklikleri tetikleyebilir. 

Majör depresyon belirtileri şunlardır:

2 hafta ve/ veya daha uzun süren, neredeyse her gün, günün büyük çoğunluğunda olan karamsarlık,

Kişinin her zaman yaptığı aktivitelere ilgi ve isteğinde azalma.

Yorgunluk veya enerji eksikliği

Huzursuzluk

Suçluluk veya değersizlik duyguları

Konsantre olmada zorluk

Uykuya dalmada sorun ya da çok fazla uyuma

Unutkanlık

Sürekli mutsuz ve üzgün hissetme

Hayattan zevk alamama

Batı Nil Virüsü nedir?  Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Batı Nil Virüsü nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Hamilelik Depresyonunun Tedavisi Nedir?

Depresyon ile başa çıkmak için atabileceğiniz en etkili adım, bir sağlık profesyonelinden yardım istemektir. Doktorunuzun tavsiyesi ile destek grubuna dahil olabilir ya da psikoterapi görebilirsiniz. İlaç kullanımı konusunda ise mutlaka doktor tavsiyesine başvurmak gerekir.

Hamilelik Depresyonu Bebeğinize Zarar Verir mi?

Vücut stres altında olduğu zaman kortizol adlı hormon salgılanır. Bu hormon ise kan basıncının yükselmesine sebep olur. Bu sebeple anne adayının stres yaşaması, bebek sağlığını da etkileyebilir. Hamilelikte bu sorunları yaşayan anne adayının hem sosyal çevresinden hem de bir uzmandan destek alması gerekir.