'AK Parti'de bazı milletvekilleri Erdoğan'a yük oluyor' 'AK Parti'de bazı milletvekilleri Erdoğan'a yük oluyor'

HDP'li Mithat Sancar TELE 1 katıldığı programda CHP ve İYİ Parti ile 2019 seçimlerinde ittifak içerisinde olduklarını belirtti. Sancar aynı zamanda büyükşehirlerde HDP'nin desteği ile seçimin kazanıldığını söyledi.

'HERKES BİLİYOR'
HDP'li Sancar seçimlere yönelik, "2019 seçimlerinde bir politika belirledik. Hiç pazarlık, müzakere, bize burası verilsin gibi bir görüşme yapmadık. Kendimiz bir politika belirledik. Bu iktidarı durdurmak için kürt şehirlerinde kayyumların hepsini göndereceğiz. Batı da aday çıkarmayacağız. Demokrasiden yana adaylara destek vereceğiz. Herkes biliyor ki, o seçimler bizim verdiğimiz destekle kazanıldı. Bazen orada da kafa karışıklığı yaratılıyor. Allah'ınızı severseniz İstanbul seçimlerinde bizim İstanbul'daki oy oranımız Türkiye ortalamasının üstündedir. Yüzde on altılardadır. Bizim İstanbul seçimlerinin kazanılmasında desteğimiz, bu politikamız sadece o değil bütün büyükşehir belediyelerinde böyle oldu." ifadelerini kullandı.

"ALTILI MASA'YA OLUMLU BAKIYORUZ"

Sancar Altılı Masa'ya yaklaşımlarını da şu sözlerle açıkladı: Biz 6'lı masayı olumlu buluyoruz, elbette farklı çizgilerden partilerin bir araya gelip mutabakata varmaları olumludur. Asıl söylemek istediğimiz şu, 2019 seçimlerinde bir politika belirledik. Hiç pazarlık, müzakere görüşmesi yapmadık.

Bu iktidarı durdurmak için, batıda aday çıkarmadık. Ve herkes biliyor ki o seçimler bizim verdiğimiz destek ile kazanıldı. Bazen orada kafa karışıklığı da yaratılıyor. İstanbul seçimlerinde bizim oy oranımız Türkiye ortalamasının üzerindedir. Yüzde 16'lardadır. Bütün büyükşehirlerde bu şekilde oldu."