Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve gazetecilerin sorularını cevapladı.

 İbrahim Kalın,  S-400'lerin İncirliğe taşındığı iddialarına ilişkin, " İddialar doğru değil. Aslı astarı yok. Bu tarz yalan haberlerle gündem değiştirilmek isteniyor" dedi.

İşte İbrahim Kalın'ın açıklamalarından önemli ifadeler:

ABD ile ortak çalışma grubu faaliyetlerine ilişkin Kalın, "Cumhurbaşkanımız, Biden ile iyi bir görüşme yaptı. Dışişleri Bakanlığı koordinasyonunda en kısa zamanda kurulacak. Dostları çoğaltarak bir dış politika izliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

ABD'DEN F-16 TALEBİ

ABD'yle yapılan F-35 görüşmeleri bağlamında talep edilen F-16 modernizasyonuna ilişkin Kalın, "Şu anda teknik olarak çalışılması gereken konular var. Birinci tercihimiz F-35 programı içinde bulunmaktır. F-35 sorunu çözülemiyorsa F-16'lar üzerinden telafi edilebilir. Umarım kongre üyeleri de Türkiye'nin önemini görürler." açıklamasında bulundu.

SURİYE'YE HAREKAT OLUR MU?

İbrahim Kalın, Suriye'nin kuzeyindeki terör odaklarına yönelik bir operasyon olma ihtimaline ilişkin soruya ise, "İhtiyaç çerçevesinde bunun hesabı TSK tarafından yapılır." dedi.