Karayip adaları nerdedir? Karayip Adalarına Ne Zaman Gidilir? Karayip Adaları Coğrafyası nasıldır? Karayip Adaları İklimi nasıldır? Karayiplerin en büyük adası hangisidir? Karayip ülkeleri hangileridir? Karayipler kaç adadan oluşmaktadır?

Karayipler ya da Batı Hint Adaları, Karayip Denizi'ni, adalarını ve çevreleyen sahilleri kapsayan bölge. Bu adalar, Florida'nın güneyinden başlayarak bir kıvrım oluşturarak Güney Amerika'da Venezuela'nın kuzey batısına dek iner. Bölgede 7.000 dolayında ada, adacık ve kayalık bulunur. Bunlar yirmi beş bağımsız ülke ya da sömürge oluşturur.

Karayip adaları el değmemiş doğal güzelliğe sahiptir. Karayip adalarında milyarderler başta olmak üzere birçok tatilci her yıl tatil yapmaktadır. Karayip Adaları hakkında en başta söylememiz gereken doğal güzellikleriyle insanın içinde bambaşka etkiler bıraktığıdır. Karayip adaları baharatlı yemekleri ile ön plana çıkmaktadır.

Karayip Adalarına Ne Zaman Gidilir?

Karayip Adalarına gideceğimiz zaman çok önemlidir. Karayip Adaları ikliminin en iyi olduğu sezon Aralık-Nisan ayları arasındadır. Ağustos ve Eylül aylarında Karayip Adalarında fırtınalar hâkimdir. Bu yüzden Ağustos-Eylül arasında Karayipler’e gitmeniz sağlıklı olmayacaktır. En iyi zaman olan Kasım-Temmuz zamanında gidilir.

Karayiplerin en büyük adası hangisidir?

Barbados Adası Karayiplerin en büyük adasıdır. Aynı zamanda Barbados adası en çok ziyaret edilen Karayip Adasıdır. Barbados o kadar değerlidir ki her turizm sezonunda sadece sınırlı sayıda müşteri ağırlamaktadır.
Barbados adasına her zaman gidebilme imkânını yakalayamıyorsunuz. West Coast bölgesi olarak bilinen bölge dünyanın sayılı milyarderlerini barındırmaktadır. Dünya literatüründeki en pahalı ve lüks oteller Barbados adasındadır. Barbados adası 1966 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. İngiliz sömürgesinden kurutulan Barbados adası , Türkçe anlamı ‘’Küçük İngiltere’’ adını bu sömürge döneminde İngilizler tarafından almıştır.

Karayip Adaları Nerededir?

Karayip Adaları Nerede? Karayip adaları atlas okyanusundadır. Karayip Adaları Nerede? Karayip adaları Atlas Okyanusu’nun batısında rüzgarüstü adalarından 160 kilometre doğudadır. Karayip Adaları Nerede? Karayip Adaları Venezuela’nın 435 kilometre kuzeybatısında yer almaktadır.

Karayip Adaları İklimi nasıldır?

Karayip Adaları iklimi tropikal iklim hâkimiyetindedir. Karayip adaları iklimi Aralık-Mayıs ayları arasında kuru iklimdir. Haziran –Kasım arasında ise yağışlı mevsim olmak üzere iki mevsim görülmektedir. Karayip adalarında Antiler büyük yıkımlara yol açmıştır. Karayip adaları ikliminde kasırgalar görülmektedir. Adaya gitmeden önce kasırga dönemi ve Karayip adaları iklimi çok iyi araştırılmalıdır.

Karayip Adaları Coğrafyası nasıldır?

Karayipler tortul kayaçlarla kaplıdır. Karayip Adaları Coğrafyası mercan birikintilerine ev sahipliği yapar. Hillaby dağının kuzey kısmı Karayip ’in en yüksek noktasıdır. Karayip adalarının doğal kaynak suları çok azdır. Karayip adaları coğrafyası kireçtaşı ve yataklarda toplanan yeraltı sularıyla beslenir.

Karayip Ülkeleri Topluluğuna üye devletler hangileridir?

Üye devletler:

Antigua ve Barbuda
Bahamalar
Barbados
Belize
Kolombiya
Kostarika
Küba
Dominika
Dominik Cumhuriyeti
El Salvador
Grenada
Guatemala
Guyana
Haiti
Honduras
Jamaika
Meksika
Nikaragua
Panama
Saint Kitts ve Nevis
Saint Lucia
Saint Vincent ve Grenadinler
Surinam
Trinidad ve Tobago
Venezuela

Ortak Üye Devlerler:

Aruba
Curaçao
Fransa
Sint Maarten
Turks ve Caicos Adaları