Kılıçdaroğlu, "Erdoğan'ın 3. dönem adaylığına karşı çıkmayız" sözlerine "Benim kastım Meclis’in erken seçim kararı alması halinde Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığına bir engel olmadığıdır" diyerek açıklık getirdi ve erken seçim çağrısında bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin seçim sürecine dair açıklamalarda bulundu.

Seçim tarihi yaklaştıkça üst üste açıklamalar geliyor. MHP lideri Devlet Bahçeli ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop yapmıştı. Bahçeli, "Erdoğan'ın adaylığına engel yok. Seçilmesi için gerekli yasal düzenlemenin yapılmasına çalışır, bunu da başarırız" demişti. Şentop ise, "Hukuki zeminle ilgili makale yayınlayacağım" açıklamasında bulunmuştu.

Bir açıklama da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi. Halk Tv'den Fikret Bila'ya konuşan Kılıçdaroğlu, erken seçim çağrısı yaparak, ''Erken seçim olsun ve Erdoğan karşıma çıksın, O’nu sandıkta göndereyim. Siyasi olarak çağrım budur'' dedi.

''ERKEN SEÇİM İSTİYORUZ ERDOĞAN KARŞIMA ÇIKSIN''

Kılıçdaroğlu, "Erdoğan'ın 3. dönem adaylığına karşı çıkmayız" sözlerine de açıklık getirdi. Kılıdaroğlu'nun açıklamaları şöyle:

Sarıgül'den 6'lı masa çıkışı: Gerçek sorunları gündemden düşürdüler Sarıgül'den 6'lı masa çıkışı: Gerçek sorunları gündemden düşürdüler

''Elbette Anayasanın hükmü açık. Eğer seçim normal zamanında yapılırsa Erdoğan üçüncü kez aday olamaz. Benim kastım Meclis’in erken seçim kararı alması halinde Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığına bir engel olmadığıdır. Yoksa zamanında seçim yapılırsa aday olmasına Anayasa engeldir. Bunu bildiği için Devlet Bahçeli de Erdoğan’ın adaylığı için yasal düzenleme yapılması gerekiyorsa elimizden gelen gayreti gösteririz, dedi. O da zamanında bir seçimde üçüncü kez aday olamayacağını biliyor, onun için böyle konuşuyor. Ama biz erken seçim istiyoruz. Hem de hemen. Erken seçim olsun ve Erdoğan karşıma çıksın, O’nu sandıkta göndereyim. Siyasi olarak çağrım budur. Halkın zamanında seçimi bekleyecek hali kalmadı. Hemen erken seçim kararı alınmalı ve Erdoğan sandıkta gönderilmelidir. Benim talebim ve kastım budur.''