Güney Kore ordusu, Güney Kore ve ABD'nin bir uçak gemisini de barındıran ortak deniz tatbikatları düzenledikten sonra Kuzey Kore'nin doğu kıyısı açıklarında balistik füze fırlattığını söyledi. Japonya'nın sahil güvenliği de şüpheli bir balistik füze testi bildirdi.

Fırlatma, Güney Kore ve ABD kuvvetlerinin Güney Kore'nin doğu kıyısında askeri tatbikatın başlatmasından iki gün sonra meydana geldi.

Kuzey Kore, BM kararlarını öz savunma ve uzay araştırmaları hakkının ihlali olarak reddediyor ve ABD ve Güney Kore'nin askeri tatbikatlarını düşmanca niyetlerinin kanıtı olarak görüyor.

3 GÜN ÖNCE DE FIRLATMIŞTI

Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin Japon Denizi (Doğu Denizi) yönüne geçtiğimiz pazar günü kısa menzilli balistik füze fırlattığını duyurdu.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığına göre, kısa menzilli füze, Kuzey Kore'nin kuzeybatısındaki North P'yongan bölgesinden yerel saatle 06.53'te fırlatıldı.

 Elon Musk, Twitter'ın "ifade özgürlüğünü kısıtlamasına" ilişkin dosyaları yayımlayacak  Elon Musk, Twitter'ın "ifade özgürlüğünü kısıtlamasına" ilişkin dosyaları yayımlayacak

Japonya Savunma Bakanı Hamada Yasukazu, 50 kilometre irtifaya ulaşan füzenin, düzenli yörüngede yaklaşık 400 kilometre seyrettiğini duyurdu.