14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tekrar aday olup olamayacağı tartışmaları yeniden alevlendi.

Tartışmaların üzerine dün İyi Parti'den konuya ilişkin bir hamle geldi.

İyi Parti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığına itiraz için Yüksek Seçim Kurulu'na dilekçe verdi.

İyi Parti'nin ardından Memleket Partisi ve Deva Partisi de YSK'ya aynı itirazda bulundu.

"2017'de öngörerek komisyon raporuna koyduk"
Tartışmalar sürerken bugün gazeteciler konuyu TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a sordu.

Şentop, "2017'de bu durumu öngörerek komisyon raporuna koyduk. Demişiz ki, kanun yürürlüğe girdikten sonraki olaylara uygulanacaktır. Önceki dönemde cumhurbaşkanı seçilenlerin yeniden 2 defa seçilme hakkı olacaktır diye hükmü koymuşuz" diye konuştu.

Şentop, bu tartışmanın hukuki olmadığını ve siyaset odaklı yapıldığını belirtti.

"Siyasi bir tartışma"
TBMM Başkanı, "Bu tartışma bir siyasi tartışma olarak yürütülüyor. Anayasa 101'e göre, bir kişinin en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçileceği ifadesinin olduğu madde, 30 Nisan 2018'de yürürlüğe girmiştir. Hukukta kural şudur. Bir kanun hükmü yürürlüğe girdikten sonraki olaylara uygulanır. 2018'den sonra Türkiye'de 1 defa seçim yapılmıştır, cumhurbaşkanımız 1 defa aday olmuş ve seçilmiştir. 14 Mayıs seçimi 30 Nisan 2018'den sonraki ikinci seçimdir. İkinci defa adaylığı söz konusudur. Sayın Cumhurbaşkanının adaylığı için bir istisna hükmüne ihtiyaç yoktur. Hukuken hiçbir sorun yok. İkinci adaylığı söz konusudur." dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un açıklamaları şu şekilde:

Erdoğan, 9 millet bahçesinin açılış töreninde konuştu Erdoğan, 9 millet bahçesinin açılış töreninde konuştu

Bu konuya dair ben daha önce konuştum. Anayasa değişikliğini ve dayanak gösterilen 101. Madde'yi görüşen, bununla ilgili bir komisyon raporu hazırlayan Anayasa Komisyonu'nun o dönemi başkanı olarak ifade ediyorum. 2017'de bu durumu öngörerek komisyon raporuna koyduk. Demişiz ki, kanun yürürlüğe girdikten sonraki olaylara uygulanacaktır. Önceki dönemde cumhurbaşkanı seçilenlerin yeniden 2 defa seçilme hakkı olacaktır diye hükmü koymuşuz. Bu konuda iki makale yazdık, hukukçu olarak. Kamuoyundaki tüm tartışmaları gözden geçirerek hukuki tartışma şeklinde makale yazdım. Bu konuyu bir tek cümle kullanarak ve o cümleyi tekrarlayarak ispat etmeye çalışanlar var. Bugün bir avukat arkadaşımız, Meclis Başkanı bu konuda konuşamaz diyor. Meclis Başkanı tarafsızdır diyor. Halbuki Anayasa 94. Madde Meclis Başkanı'nın hangi konularda sınırlama içinde olduğunu ifade ediyor. Hukuki konuda konuşamayacağına dair anayasal bir tanım yok. Anayasa hukukçuları var bu konuda açıklama yapmış.